Tanzimattan Cumhuriyete kentsel kamusal mekanın dönüşümü: Bayezid Meydanı örneği
- Tez No: 114579
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN GÜLTEKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
Siyasal yapıdaki dönüşümler, toplumsal yapıyı doğrudan etkilemektedir. Toplumsal yapıdaki bu dönüşümle ortaya çıkan toplumsal talepler ve/veya siyasal baskılar doğrultusunda, mekansal yapıda ve bilhassa kentsel kamusal mekânlarda da bir dönüşüm ortaya çıkmaktadır. Bu dönüşüme ilk tanık olunan yerler, genel olarak icra organının bulunduğu başkentler ve bu kentlerdeki kamusal mekânlardır. Son ikiyüz yıllık dönemde, ülkemizde benzer bir süreç, belirgin olarak yaşanmıştır. Bu sürecin Tanzimat'tan Cumhuriyet'e kadar olan kısmında, kentsel kamusal mekândaki dönüşüm, bu araştırmanın konusudur. Yukarıdaki savın doğruluğu, dönemin başkenti İstanbul'daki Bayezid Meydanı'nda gerçekleşen dönüşümle ortaya konmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Kamusal Alan, Kamusal Mekân, Kentsel Mekân, Kentsel Kamusal Mekân, Batılılaşma Sayfa Adedi : 130 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Nevin GÜLTEKİN
Özet (Çeviri)
The transformation in the political realm effects the social structure directly. Social demands appeared by the transformation in the social structure and/or political pressure causes a transformation in the spatial structure, especially in the urban public spaces. This transformation is first witnessed in the capital cities which the administrative organ existed and the public spaces in these capitals. A similiar process is exercised evidently, in the last two centuries. This research is about the transformation of urban public spaces from Tanzimat (The Reform Firman) to Republic, which takes place in this period. The validity of this thesis is put forward with the transformation of Bayezid Square, in the capital city during the Ottoman period. Science Code Keywords : Public Realm, Public Space, Urban Space, Urban Public Space, Westernisation Page Number : 130 Adviser : Dr. Nevin GÜLTEKİN