Enjeksiyon kalıbında basılan ürünlerde kaynak hattının deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 114580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ENJEKSİYON KALIBINDA BASILAN ÜRÜNLERDE KAYNAK HATTININ DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Rıdvan KARAAĞAÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2001 ÖZET Plastik malzemeler son yıllarda makine parçalan imalatında metalik malzemelerin yerini almaya başlamıştır. Plastik ürünlerin dayanımını önemli ölçüde azaltan ve makine elemanının görevini tahmin edilen ömründen önce sona erdiren, kaynak hatları ve oluşumu bu çalışmanın ana konusunu şekillendirmiştir. Uluslararası standartlarda tavsiye edilen ölçülere uygun olarak çekme, yorulma ve çentikli darbe deneyi numuneleri basabilen bir enjeksiyon kalıbının tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneysel çalışma ile plastik ürünlerde kaynak hattı kalitesine etki eden enjeksiyon parametrelerinden, dikkate değer bulunan enjeksiyon sıcaklığı, enjeksiyon basıncı ve ütüleme süresi olmak üzere üç parametrenin değişiminin etkisi araştırılmıştır. Elde edilen sonuçların grafikleri çizilmiş ve çarpıcı sonuçlar elde edilmiştir. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Plastik enjeksiyon kalıbı, Kaynak hattı, Mekanik özellikler Sayfa Adedi : 95 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ahmet ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
n AN EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF THE WELD LINE ON THE PLASTIC PRODUCTS MOLDED (M. Sc. Thesis) Rıdvan KARAA?AÇ GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2001 ABSTRACT Plastics parts have been widely used instead of mechanical products in the manufacturing of the mechanical parts. Weld lines, which are degreased the strength of the plastic product and the function of the mechanical element is ended before its expected life, are mainly dialed with this study. The design and manufacturing of a plastic mold, which is to be able to inject the specimens of tensile, fatigue and Tzod-notched tests suggested according to the international and national standards, are carried out. With this experimental study, how to effect the injection parameters ( injection pressure, injection (melt) temperature and holding time ) on the weld line quality. Obtained results are graphically plotted and functionally explained in details. Science Code Key Words Page Number Supervisor 626.12.01 Plastic injection mold, Weld line, Mechanical properties 95 Assoc. Prof. Ahmet ÖZDEMİR