Yüzeyi karbürlenmiş AISI 8620 sementasyon çeliğinin merkezinde çift fazlı çelik yapısının üretimi ve bu yapının çekme özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 114588
  2. Yazar: ÖZER PAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
YÜZEYİ KARBÜRLENMİŞ AISI 8620 SEMENTASYON ÇELİĞİNİN MERKEZİNDE ÇİFT FAZLI ÇELİK YAPISININ ÜRETİMİ VE BU YAPININ ÇEKME ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Özer PAMUK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2001 ÖZET Bu araştırmada AISI 8620 sementasyon çeliğinin merkezinde çift-fazlı çelik yapısının üretimi ve bu yapıda ~ % 25 ve ~ % 50 martesit hacim oranlarında (MHO) martensit parçacık boyutundaki değişimin çekme özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla yüzeyi karbürlenmiş (~ % 0.8 C) numunelerini bir kısmı 900 °C'den yağda soğutularak tamamen martensitik ve bir kısmı da 900 °C'den normalleştirilerek ferrit+perlit mikroyapısına sahip başlangıç mikroyapıları üretilmiştir. Daha sonra bu numunelere kritik tavlama sıcaklıkları 731 ve 746 °C'lerden yağda soğutularak merkezlerinde ~ % 25 ve ~ % 50 martensit hacim oranlarında farklı martensit parçacık boyutlarına ve yüzeylerinde tamamen martensitik yapıya sahip numuneler üretilmiştir. Genel olarak merkezinde çift-fazlı çelik yapısı içeren ~ % 25 MHO'na sahip numuneler, merkezinde martensitik yapı içeren numunelere göre biraz düşük akma ve çekme dayanımı ancak oldukça yüksek toplam uzama sergilemiştir. Merkezinde çift fazlı çelik yapısı ve ~ % 25 ve % 50 MHO içeren numunelerde martensit parçacık boyutu küçüldükçe çekme özellikleri iyileşmiştir.Bilim Kodu : 626 20 01 Anahtar Kelimeler : Yüzey karbürleme, çift-fazlı çelik, martensit hacim oranı, martensit parçacık boyutu Sayfa Adeti : 141 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet ERDOĞAN
Özet (Çeviri)
Ill THE PRODUCTION OF DUAL-PHASE STEEL STRUCTURE IN THE CENTRE OF SURFACE CARBURİZED AISi 8620 STEEL AND EFFECT OF THIS STRUCRURE ON TENSİLE PROPERTIES (M. Sc. Thesis) Özer PAMUK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT In this study, the production of dual-phase steel structure in the centre of AISI 8620 sementation (case hardening) steel and effect of martensite particle size variation at ~ 25 % and ~ 50% martensite volume fraction on tensile properties have been investigated. For this purpose, some of the surface carburized (~ 0.8 % C) steel specimens were oil quenched from 900 °C and the others were normalized from 900 °C to obtain fully martensitic and ferrite+pearlite starting microstructure riespectively. Then specimens were oil quenched from intercritical annealing temperature of 731 and 746 °C to produce dual-phase stracture having different martensite particle size in the center at ~ 25 % and ~ 50 % martensite volume fraction and fully martensitic structure at the surface. Generally specimens having dual-phase structure in the centre of specimens at ~ 25 % martensite volume fraction exhibited slightly lower tensile and yield strength but superior ductility than specimens having martensite structure in the center. Tensile properties improved with decreasing martensite particle size at ~ 25 and 50 % martensite volume fraction (~ 50 %) tensile propertises become poorer due to dentrimental effect of quechins craeks on tensile properties.IV Science code Key words Page number Adviser : 626 20 01 : Surface carburizing, dual-phase steels, martensite volume fraction, martensite particle size : 141 : Assoc. Prof. Mehmet ERDO?AN