Geniş elektrot açıklıklarında korona akım ve elektrik alan analizi
The Corona current and electric field analysis in large electrode spaces
- Tez No: 114587
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CENGİZ TOPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
GENİŞ ELEKTROT AÇIKLIKLARINDA KORONA AKIM VE ELEKTRİK ALAN ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Ömer SAYILIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2001 ÖZET Yüksek gerilim iletim hatlarının etrafında oluşan korona, güç kayıplarının yanı sıra üretilen elektriğin kalitesini de etkiler. Korona, aynı zamanda Radyo-TV işaretlerinin bozulmasına, kullanılan malzemenin yıpranmasına ve canlılar üzerinde çeşitli biyolojik etkilere neden olduğu bilinmektedir. Korona sonucunda oluşan uzay yüklerinin başlıca parametreleri; yönleri, hızlan ve dağılımlarıdır. Ayrıca uzay yükleri, verilen geometrideki elektrik alan ve akım yoğunluğu gibi elektriksel parametreleri etkiler. Korona deşarjına ait korona başlangıç gerilimi, akım yoğunluğu ve elektrik alan değişiminin bilinmesi yalnızca teorik açıdan değil birçok endüstriyel uygulamalar (elektrostatik ayırıcılar- yüksek hızlı yazalar vb.) içinde önemlidir. Bu tez araştırmasında 2,5 m kadar elektrot açıklıklarında çubuk-düzlem geometrisine ait deneysel sonuçlar referans alınarak, geniş elektrot açıklıklarında korona deşarjına ait elektrik alan ve akım yoğunluğu dağılımlarının matematiksel modelleri elde edilmiş ve aralarındaki ilişki tanımlanmıştır. Korona başlangıç gerilimi ve elektrik alanı yük simülasyon11 programını kullanarak hesaplanmıştır. Korona altında iyon yollarının izlemiş olduğu yörünge tahmin edilmiş ve genelleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar literatürdeki küçük elektrot açıklıkları için kullanılan modellerle karşılaştırılmış ve geniş elektrot açıklıkları için geçerliliği test edilmiştir. Bilim Kodu : 608.02.07 Anahtar Kelimeler : Korona deşarjı, korona akım ve alam, çubuk düzlem geometrisi Sayfa Adedi :103 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIOĞLU
Özet (Çeviri)
HI THE CORONA CURRENT AND ELECTRIC FIELD ANALYSIS IN LARGE ELECTRODE SPACES (M. Sc. Thesis) Ömer SAYILIR GAZI UNTVESITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2001 ABSTRACT The formation of corona discharge around high voltage transmission lines affects the quality of supply as well as the power losses. Corona also causes the distortion on Radio-TV signals and leads the deterioration of material and biological effects of electrification on human beings and animal and plants. The main parameters of space-charges created by corona discharge are velocity, direction and spatial distribution. Despite; space-charges affect the electrical parameters such as electric field and current density for a given geometry. The investigation of the corona inception voltage, current density and electric field profiles modified by corona discharge is not only important for theorical studies but also for the industrial applications (such as electrostatic precipitators, high speed printers etc.). In this thesis, the experimental results for rod plane geometry for electrode spaces up to 2,5 meters are taken into account and the mathematical andIV empirical models for both current density and electric field profiles are obtained and relationship between them are investigated. Corona inception voltage and electric field values are calculated by Charge Simulation Programme and compared with the experimental results. Science Code Key Words Page Number Adviser : 608.02.07 : Corona discharge, Corona current and field, Rod to plane geometry :103 : Prof. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIO?LU