The effect of shot peening on residual stress distribution of heat treated and ground aisi 9310 alloy steel
Isıl işlem görmüş ve taşlanmış aısı 9310 alaşımlı çeliğinde bilyeli dövmenin artık gerilme dağılımı üzerine etkisi
- Tez No: 849233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ŞİMŞİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL DAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bilyalı dövme ile işlenen bileşenlerin kalıntı gerilim modeli, bilyeli dövme prosesi parametreleri ve önceki üretim aşamalarının özelliklerine ilişkin birçok etkileyici faktör tarafından belirlenir. Sert yüzeylerde bilyalı dövme işlemi sonucunda elde edilen kalıntı gerilim dağılımı ile farklı yoğunluk ve kaplama değerleri arasındaki ilişki henüz araştırılmamıştır. Bu çalışmanın temel amacı, AISI 9310 çeliğinden üretilen, karbürlenmiş ve taşlanmış numunelerdeki artık gerilim seviyesini, bilyalı dövme yoğunluğu ve kapsamı açısından farklı parametrelerle incelemektir. Bu hedefe ulaşmak için, değişen parametrelerle karbürleme, sertleştirme, taşlama ve bilyalı dövme işlemine tabi tutulan birçok numunenin artık gerilim profilleri hem yüzey hem de yüzey altı gerilimleri için X-Işını Kırınımı ve elektro-parlatma yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca, numunelerin karbon derinliği profili, kalıntı östenit içerikleri, yüzey pürüzlülük değerleri, mikrosertlik sonuçları ve yüzey yapıları da analiz edilerek ortaya çıkan kalıntı gerilim değerleri ile korelasyon sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The residual stress pattern of components treated by shot peening is determined by many influencing factors regarding to shot peening process parameters and the characteristics of preceding manufacturing stages. The relation between the residual stress distribution and different intensity and coverage values obtained as a consequence of shot peening operation on hard surfaces has not been investigated yet. The main objective of this work is to examine the residual stress states in case carburized and ground specimens made of AISI 9310 steel subjected to shot peening treatment with distinct variables in terms of peening intensity and coverage. In order to hit the target, residual stress profiles of multiple samples subjected to carburizing, hardening, grinding and shot peening operation with varying parameters were attained via X-Ray Diffraction (XRD) and electropolishing method for both surface and sub-surface stresses. Additionally, carbon depth profiles, retained austenite contents, surface roughness values, microhardness results and surface textures of samples were analyzed to make a correlation with resultant residual stress values.