Sylow altgrupları Chernikov olan lokal sonlu gruplar
Locally finite groups house sylow subgroups are Chernikov
- Tez No: 114635
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
SYLOW ALTGRUPLARI CHERNİKOV OLAN LOKAL SONLU GRUPLAR ( Yüksek Lisans Tezi ) Yasemin KIYMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs - 2001 ÖZET Bu çalışmada B. Hartley'in 1994 Grup Konferansındaki“Locally finite groups whose Sylow subgroups are Chernikov”adlı bildirisi ; M.R. Dixon ve M. J. Tomkinson'in“The local conjugacy of some Sylow bases in a class of locally finite groups”adlı makalesi ve ayrıca S. D. Bell'in“Uncountable locally finite groups with Chernikov Sylow subgroups”adlı çalışmasının bir bölümü incelendi. Baer'in iddiası olan“Bir G, sayılabilir K-grubunun öz baz altgrubunun olması için gerek ve yeter şart G nin hipersonlu olmamasıdır”teoremi için V. V. Belyaev'in ispatı ve S. D. Bell'in ispatının özeti verildi. Bilim Kodu : 4030100 Anahtar Kelimeler : Lokal Sonlu Grup, Hipersonlu Grup, Min-p Şartı, Co-Hopfian, Baz Altgrup. Sayfa Adedi : 61 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ahmet ARIKAN
Özet (Çeviri)
11 LOCALLY FINITE GROUPS WHOSE SYLOW SUBGROUPS ARE CHERNIKOV ( Master Thesis ) Yasemin KIYMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May -2001 ABSTRACT In this work we have considered the B. Hartley's paper entitled“Locally finite groups whose Sylow subgroups are Chernikov”which was introduced in the Group Theory Conference in 1994 in Ravello, Italy; M.R. Dixon and M. J. Tomkinson's paper entitled“The local conjugacy of some Sylow bases in a class of locally finite groups”and a part of preprint of S. D. Bell's Ph.D. thesis entitled“Uncountable locally finite groups with Chernikov Sylow subgroups”. Bear's conjecture“Let G be a countable -ST-group. Then G has a proper basis subgroup if and only if G is not hyperfinite.”is proved by V.V. Belyaev and S.D.Bell independently, in some cases. We give the complete proof of V.V. Belyaev and a summary of the proof of S.D.Bell. Science Code : 4030100 Key Words : Locally Finite Group, Hyperfinite Group, Min-p Condition, Co-Hopfian, Basis Subgroup. Page Number : 61 Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Ahmet ARIKAN