Helisel dişli çarklarda pitting oluşumunun deneysel incelenmesi
Experimental investigation of pitting dispersion on helical gears
  1. Tez No: 114636
  2. Yazar: BURAK BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEDRİ TUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
HELİSEL DİŞLİ ÇARKLARDA PITTING OLUŞUMUNUN DENEYSEL İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Burak BAŞARAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Tüm dişli çarklarda olduğu gibi, helisel dişlilerde de sıkça rastlanan bir yüzey yorulması hasan olan pittingin oluşum mekanizması günümüzde hala kesin olarak açıklanabilmiş değildir. Gazi Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından desteklenen bu çalışma bünyesinde, Kapalı Devre Güç Dolaştıran Dişli Yorulma Test Düzeneği imal edilmiş, yine özel olarak imal ettirilen helisel dişliler üzerinde kapsamlı yorulma deneyleri yapılmıştır. Gerçekleştirilen deneylerde: Eğim açısının (B0) ve profil kaydırma faktörünün (x) değişimiyle, eş çalışan dişlere etkiyen kuvvetlerin yani, aktif profilin maruz kaldığı Hertz basıncının değişiminin nasıl olduğu; değişen basınç ile yüzey hasan derecesinin ne şekilde farklılık gösterdiği sorularına cevap aranmıştır. Farklı profil öteleme faktörü, eğim açısı ve yükler altında yürütülen deneylerde malzeme, yağlayıcı ve yüzey pürüzlülüğü parametreleri sabit tutulmuştur. Yapılan hesaplamalar ve deney sonuçlan ışığında, incelenen parametrelerin pitting hasarına olan etkileri ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Bilim Kodu : 625.02.01 Anahtar Kelimeler : Pitting, yüzey yorulması, helisel dişli, profil öteleme (kaydırma) Sayfa Adedi : 205 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Bedri TUÇ
Özet (Çeviri)
11 EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF PITTING DISPERSION ON HELICAL GEARS (M.Sc. Thesis) Burak BAŞARAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT Pitting, a frequently observed failure mode of surface fatigue on gears is still keeping its generating mechanism as a secret. In order to reveal the effects of profile correction factor and helix angle on helical gear surface fatigue, a project supported by Research Projects Foundation of Gazi University has been carried out. A closed circuit power circulating gear fatigue test rig and some special helical gears were manufactured. Keeping the material, lubricant and surface texture parameters constant, and having gears with different profile correction factors and helix angles provided altered Hertzian contact pressures. The change of rate of pitting damage due to the change of Hertzian pressures were determined. Depending upon the analytical calculations and the results of experiments together, the effects of investigated parameters on pitting of helical gears are presented. Science Code Key Words Number of Pages Advisor 625.02.01 Pitting, surface fatigue, helical gear, profile correction 205 Prof. Dr. Bedri TUÇ