Fe-8.62%Mn-5.52%Cu alaşımında austenite-martensite faz dönüşümünün kristalografik ve kinetik özellikleri
  1. Tez No: 114634
  2. Yazar: EROL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fe-8.62%Mn-5.52%Cu ALAŞIMINDA AUSTENİTE-MARTENSİTE FAZ DÖNÜŞÜMÜNÜN KRİSTALOGRAFİK ve KİNETİK ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Erol KURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2001 ÖZET Fe-Mn-Cu üçlü alaşımlarının kristalografik ve kinetik özelliklerinin incelenmesine katkıda bulunmak ve yüksek Mn oranının, alaşıma etkisinin belirlenmesine yardımcı olmak amacıyla Fe-8.62%Mn-5.52%Cu alaşımı TÜBİTAK-MAM'da hazırlandı. Isıl işlem sonucunda hızlı soğutulmaya bırakılan örnek ile yapılan deneysel çalışmalarda, austenite-martensite faz dönüşümünün izotermal tipte ve y- »a' şeklinde olduğu anlaşıldı. Örneğin kristalografik parametreleri; x-ışını kırınımı (XRD) ve geçirmeli elektron mikroskobu (TEM) ile belirlendi. Alaşımın habit düzlemi {225}a, ana ve ürün kristal yapıları arasındaki dönme bağıntısı ise Kurdjumov-Sachs (K-S) şeklinde belirlendi. Alaşımın kinetik parametreleri, diferansiyel termal analiz (DTA) yöntemiyle tespit edildi. DTA ölçümüne göre, martensitik dönüşümün başlangıç sıcaklığı, Ms =363 °C olduğu bulundu. Mössbauer spektrometresi ile ana ve ürün fazın oranları XRD ile paralellik gösterir şekilde bulundu. Bu veriler ışığında; oda sıcaklığına yakın sıcaklıklarda, alaşımın fazla mukavemet gerektirmeyen ancak düşük sertliğe sahip endüstri alanlarında verimli kullanılabileceği sonucuna varıldı.Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adeti Tez Yöneticisi 404.05.01 : Austenite, Martensite, X- Işını Kırınımı, Elektron Mikroskopisi, Entalpi Değişimi, Isı Sığası, Mössbauer Spektroskopisi. 73 : Prof. Dr. İrfan AKGÜN
Özet (Çeviri)
m CRYSTALLOGRAPHIC AND KINETIC PROPERTIES OF AUSTENITE- MARTENSITE PHASE TRANSFORMATION IN Fe-8.62%Mn-5.52%Cu ALLOY (NI.Sc. Thesis) Erol KURT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2001 ABSTRACT To make a contribution for the investigations on crystallographic and kinetic properties of Fe-Mn-Cu ternary alloys and to assistance for identifying the effects of the high proportion of Mn element in the alloy, an Fe-8.62%Mn- 5.52%Cu alloy has been prepared in TUBITAK-MAM. In the experimental studies with the specimen which was quenched rapidly at the end of heat treatment, austenite-martensite phase transformation has been found as isothermal and in y-xi' formation. The crystallographic parameters of the specimen have been determined using x-ray diffraction (XRD) and transmission electron microscopy (TEM). The habit plane of the alloy and the orientation relationship between the parent and daughter phases have been defined as {225}a and Kurdjumov-Sachs (K-S) type, respectively. Kinetic parameters of the alloy have been found by differential thermal analysis (DTA) technique. According to DTA measurements, starting temperature for the martensitic transformation has been found as Ms =363 °C. The ratios of parent and daughter phases have been found as the same in XRD analyses by Mossbauer spectrometer. At the light of this information, it has been decided that this alloy can be used at the room temperature, effectively in the industrial fields which do not require high strength and do require lower hardness.IV Science code Key words Page number Adviser : 404.05.01 : Austenite, Martensite, X-Ray Diffraction, Electron Microscopy, Entalpy Variation, Heat Capacity, Mossbauer Spectrometer 73 : Prof. Dr. İrfan AKGÜN