Termoelektrik sistemleri analiz programı
The Analysis program for the thermoelectric systems
- Tez No: 114639
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAŞİT AHISKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
TERMOELEKTRİK SİSTEMLERİN ANALİZ PROGRAMI ( Yüksek Lisans Tezi ) Mitra SALİMİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Bu tez çalışmasında Delphi 5.0 programı kullanılarak Termoelektrik Sistemlerin Analiz Programı(TSAP) yazılmıştır. TSAP programı kullanılarak termoelektrik soğutucular ve termoelektrik jeneratörler gibi sistemlerin kapsamlı bilgisayar analizi yapılmıştır. Uygulama örneği olarak TSAP ile Gazi Üniversitesi Araştırma Fonu desteği ile gerçeklenen termoelektrik tıp kitinin ve Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik ve Bilgisayar Bölümü ARGE Laboratuvarlarında tasarım aşamasında olan termoelektrik kola soğutucunun kapsamlı bilgisayar analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca tez programı ile burada gerçekleştirilen diğer çalışmalar bilgisayar analizinde de kuşanılmaktadır. TSAP programının, tasarım ve analiz programlan ailesi içinde gereken yeri alacağı, çalışmaların sonuçlarıyla gösterilmiştir. Bilim Kodu : 646.04.01 Anahtar Kelimeler : Termoelektrik Sistemler, Termoelektrik Soğutucu, Sayfa Adedi : 97 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Raşit AHISKA
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS PROGRAM FOR THE THERMOELECTRIC SYSTEMS ( M. Sc Thesis ) Mitra SALİMİ GAZİ UNİVERSİTY INSTITUTE OF SCİENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT In this thesis research the analysis program for thermoelectric systems has been established by using Delphi 5.0 program. The TSAP program has been applied to achieve the completed computer analysis for the thermoelectric cooler and generator systems. With TSAP program as the application sample and Gazi University as a supporter, the complete computer analysis of thermoelectric medicine kit and the thermoelectric soft drink cooler, which is at the project stage in the research and development laboratory in the faculty of technical education, department of electronic computer at Gazi University, has been established. Furthermore, it is being used in the analysis of other computer studies together with the thesis program. This project proves that the TSAP program deserves its rightful plays among the developt project an analysis programs. Science Code : 646.04.01 Key Words : Thermoelectrics systems, thermoelectrics cooling Page Number : 97 Adviser : Assist. Prof. Dr. Raşit AHISKA