R. Schumann'ın 'Gençlik Albümü'nün piyano eğitimindeki yeri ve önemi
The Importance and significence of Schumann's 'Youth Album' in piano education
  1. Tez No: 114640
  2. Yazar: ÖZNAZ UZUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, piyano eğitimi repertuvarında yer alan eserlerin çalışılmasında analitik yöntemlerin kullanılmasının sağlayacağı faydaları ortaya koymaktır. Bu genel amaç çerçevesinde araştırmanın evreni piyano eğitimi dağarcığım oluşturan materyaller olarak belirlenmiş; bu evreni temsil ettiği düşünülen örneklemi ise, Robert Schumann' ın Gençlik Albümü oluşturmuştur. Betimsel bir alan araştırması olan bu çalışmada, veri toplama tekniği olarak albümün piyano eğitiminde yer alma nedenini ve öğrenim süresi boyunca piyano öğrencisine kazandırdığı davranışları ve belirlemede bilirkişi görüşü alma ve kuramsal bilgilerin toplanmasında kaynak tarama yöntemleri kullanılmıştır. Toplanan veriler sonucunda“Schumann Gençlik Albümü”nün piyano eğitimindeki yeri ve önemi üzerinde durularak, öğrencinin yapıtı doğru biçimde seslendirebilmesi, piyano tekniğini geliştirilebilmesi ve şarkı formunu11 kapsamlı biçimde öğrenebilmesi amacıyla örnek analizler yapılmış, önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca bu albümde yer alan parçaların, günlük hayattan manzaraları, ya da folklordan ve edebî eserlerden alman karakterleri canlandırması, Schumann'ın kendi ailesinde yaşadığı duygulan yansıtması dolayısıyla öğretme ve öğrenmede zevkli ve disiplin içeren bir eğitim aracı işlevi görmesi açısından eğitim amaçlı birer yapıt oldukları ortaya konulmuştur. Anahtar Kelime: R. Schumann, Gençlik Albümü, Piyano Eğitimi, Şarkı Formu
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to reveal the advantages of using analytical procedures in studying the piano education repertory. Appropriately, the population is determined as the material of piano education repertory and then R.Schumann's 'Youth Album is taken as a representative sample. In this descriptive field study, In order to determine why this album takes place in piano education and what kind of behaviours does it make students acquire, method of authority is employed as data collection method. Upon collecting data, The significance and importance of Schumann's 'Youth Album' is stressed again; and some suggestions about student's accurate performance of piece, developing the piano playing technique, learning the song's form comrehensively are made after analyzing samples. Moreover, the fact that the pieces of the album are joyfull and efficient educational materials because of their representing every day living, or animating the charactersIV from folklore or literature, reflects the feelings of Schumann in his own family is underlined again. Key Words : Album For The Young of Schumann, Piano Education, Forms of lied