Erzurum İli atmosferindeki polenlerin araştırılması
The Research of atmospheric pollens in Erzurum
- Tez No: 114638
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ERZURUM İLİ ATMOSFERİNDEKİ POLENLERİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans tezi) Seher BALOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Erzurum İli atmosferinde 22-Mayıs/3 Kasım 1995 tarihleri arasında ilk kez yapılan aeropalinojik bir çalışmadır. Bu çalışma bölgesi atmosferinde Chenopodiaceae / Amaranthaceae, Gramineae (Poaceae), Asteraceae (Compositae), Pinaceae, Cupressaceae, ve Betulaceae familyalarına ait polenlere rastlanmıştir. Çalışmamızda gravimetrik metodun uygulama aracı olan Durham (1946) kullanılmıştır. Araca yerleştirilen günlük preparatlarda 1 cm2 ye düşen polenlerin aylık dağılımları, sayımlan ve morfolojik betimlemeleri yapılarak grafiklerle gösterilmiştir. Sonuçlar, meteorolojik faktörlerle karşılaştırılarak, araştırılan familyaların mikrofotoğrafları çekilip, aylık polen takvimi hazırlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 401. 03. 01 Polen, Atmosfer, Erzurum 64 Prof. Dr. Sevil Pehlivan
Özet (Çeviri)
11 ??'.I THE RESEARCH OF ATMOSPHERIC POLLENS IN ERZURUM M. Sc. Thesis Seher BALOGLU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE & TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT This research aims the monthly distribution and morphological description of pollens belonging to Chenopodiaceae / Amaranthaceae, Gramineae (Poaceae), Asteraceae (Compositae), Pinaceae, Cupressaceae, ve Betulaceae families in the atmosphere of Erzurum City. This is the first aeropalinolojical study performed in Erzurum in the date of 22 May-3 November, 1995. Monthly distrubition and dailye number of pollens per 1 cm2 were calculated by the gravimetric metod of this device. After taking the microfotographs, the results are compared with the meteorogical factors Science Key Words Page Number Advisor 401. 03. 01 Pollen, Atmosphere, Erzurum 64 Prof. Dr. Sevil PEHLİVAN