İnternet tabanlı uzaktan eğitim için bir değerlendirme modeli (ITUDEM)
The Evaluation model for internet based distance education (ITUDEM)
- Tez No: 114683
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
INTERNET TABANLI UZAKTAN EĞİTİM İÇİN BİR DEĞERLENDİRME MODELİ (ITUDEM) (Yüksek Lisans Tezi) Şirin KARADENİZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Uzaktan eğitimin bir çok alanında kullanılan Internet teknolojileri, fiziksel olarak ayrı olan öğretmen ve öğrenci arasında bir köprü kurmuş ve Internet tabanlı eğitim ihtiyacı oluşmuştur. Internet tabanlı eğitimde öğretmen ve öğrenci arasındaki mesafeden dolayı ölçme ve değerlendirme önemli bir yer tutmaktadır. Internet tabanlı eğitimde öğrenci başarısını değerlendirmede kullanılabilecek farklı modeller ve teknikler olmasına rağmen halen Türkiye'de ve dünyada yapılan uygulamalara bakıldığında sanal sınıf öğrencileri genel sınavlar için kampüse gelmek zorundadır. Bu çalışmada; Internet tabanlı eğitimde öğrenci başarısının değerlendirmesine yönelik geliştirilen ITUDEM modeli ile, öğrencilerin kendi öğrenme hızlarına paralel olarak kendi kendilerini değerlendirerek eksiklerini görebilmeleri amaçlanmıştır. Ayrıca bir üstünlük olarak Internet üzerinden maksimum güvenlik önlemleri alınarak öğrencilerin kampüse gelmeden değerlendirilmelerini mümkün kılabilmektedir. Bilim Kodu : 619.02.01 Anahtar Kelimeler : Internet tabanlı eğitim, Internet, uzaktan eğitim, ölçme, değerlendirme, asenkron, senkron, PHP ve MySQL Sayfa Adedi : 195 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim BÜLBÜL
Özet (Çeviri)
11 THE EVALUATION MODEL FOR INTERNET BASED DISTANCE EDUCATION (ITUDEM) (M. ScThesis) Şirin KARADENİZ GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT Internet technologies which is used in many areas of distance education are as bridge between teacher and student who are pysically seperated and the need of the Internet based education revealed. In the Internet based education, because of the distance between the teacher and the students, assessment and evaluation are very important. Despite there are different models and the techinuques which can be used for assesing students success in the Internet based education, when you looked at the applications which are done in Turkey and the world online students still have to come to the campus for general tests. In this study; in Internet based education with the ITUDEM model which is developed for assessing students success purposed that students evaluate themselves to see their lacks with their speed of learning. Also, it provides the security precautions over Internet for students being assessed without coming to campus. Science code : 619.02.01 Key Words : Internet based education, Internet, distance education, assessment, evaluation, asenkron, senkron, PHP and MySQL Page number : 195 Adviser : Assist. Prof. Dr. Halil Ibrahim BÜLBÜL