Süt endüstrisi atık sularının yeraltı atıksularına etkisi
The Effects of dairy waste water on groundwater
- Tez No: 114684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
SÜT ENDÜSTRİSİ ATIK SULARININ YERALTISULARINA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Sevinç Bahar YENİGÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs-2001 ÖZET Ülkemizde nüfusun artması, endüstrileşme ve tarım metodlarındaki gelişmeler sonucunda su kaynaklarımız gün geçtikçe kirlenmekte ve bazılarında kritik noktalara gelinmektedir. Süt endüstrisi en yaygın endüstri dallarından biridir. Genellikle ilçe ve illerde bir veya birkaç süt ve ürünlerinin üretildiği kuruluşlar vardır. Önceleri ilkel metodlar uygulanırken daha sonraları tüketimin artması ve insan gücünün yerini makinaların alması ile büyük fabrikalar kurulmuştur. Bu çalışma su gereksinmesi ve buna bağlı olarak atık su miktarı fazla olan Süt Endüstrisi Kuruluşlarının atık su kalitesini ve atık suyun YERALTISULARINA etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5001025 Süt endüstrisi, atık su, BOİ, KOİ, yeraltısuyu, kirlilik 68 Doç.Dr. Atilla MURATHAN
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF DAIRY INDUSTRY WASTE WATER ON GROUNDWATER (M. Sc. Thesis) Sevinç Bahar YENİGÜL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May-2001 ABSTRACT In our country as a result of the increase in population and also the evolution of industry and agricultural methods, our water sources polluted and in some has reached to a critical point. Dairy industry is a prevalent industry. Generally, there are some small or big factories which produce milk and other milk products in towns and cities. Earlier they used basic methods; but now after the increase in the consumption technological machines take the place of man power. In this study we determine the waste water quality which is important for this industry as it is produced much because of the production steps and also we search the effects of dairy waste water on groundwater. Science code :5001025 Key Words : Dairy industry, waste water, BOD, COD, groundwater, pollution Page number : 68 Supervisior : Assoc.Prof. Atilla MURATHAN