Türkiye'de örgün eğitim sistemi içinde trafik eğitiminin önemi
The Importance of traffic education in formal education for Turkey
  1. Tez No: 114704
  2. Yazar: MURAT TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DR. H. FATOŞ AKINOĞLU (GÜR)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
TÜRKİYE'DE ÖRGÜN EGITIM SİSTEMİ İÇİNDE TRAFİK EĞİTİMİNİN ÖNEMİ (Yüksek Lisans Tezi ) Murat TÜTÜNCÜ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2001 ÖZET Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 6000 insanımızın hayatını kaybetmesine neden olan trafik kazalarında genel eğitimsizliğin rolü, hem bilimsel çalışmalarla, hem de her yıl ilgili kuruluşlar tarafından yayımlanan istatistiklerle ortaya konulmaktadır. Ancak, tüm çalışma ve görüşler, sadece trafikte yer alan bireylerin, özellikle sürücülerin, trafik eğitimlerinin yaygın eğitim kapsamında iyileştirilmesi yönünde olup; bu tür eğitimlerin nitelik ve niceliklerinin artırılmasına yönelik tedbirler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Oysa bu çalışmada, trafik eğitiminin-gereği vurgulanmakla birlikte-uygulamaları üzerinde pek fazla araştırma yapılmayan bir yönüne, örgün eğitimde trafik eğitiminin teorik ve pratik işlerliğine dikkat çekilmek istenerek; öncelikle yuva ve anaokullarında başlayıp ilköğretimle devam eden örgün eğitim süresince bunun beslenip desteklenmesine yönelik bir araştırma sunulmaktadır. Çalışmada, önce trafiğin tanımı, tarihçesi, trafikle ilgili kanunlar ve trafik kazalarına sebep olan unsurlar ele alınmış; daha sonra şu anda ülkemizde uygulanmakta olan örgün eğitim sistemi içinde, yani anaokullarından üniversite düzeyine kadar olan trafik eğitimi ile ilgili konular incelenmiştir. Sonuç olarak, önümüzdeki yıllarda, maddi ve manevi kayıpları büyük olan trafik kazalarını azaltmak amacına yönelik olarak, konuyla ilgili örgün eğitim boyutunda nelerin yapılması gerektiği, öneriler şeklinde sunulmuştur. Bilim kodu : Anahtar kelimeler : Trafik eğitimi, örgün eğitim-trafik eğitimi, anaokulları- trafik eğitimi, trafik kazaları. Sayfa adedi : 79 Tez yöneticisi : Dr. H. Fatoş (GÜR) AKINOĞLU
Özet (Çeviri)
THE IMPORTANCE OF TRAFFIC EDUCATION IN FORMAL EDUCATION FOR TURKEY ( M. Sc. Thesis ).... Murat TUTUNCU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2001 ABSTRACT The importance of traffic education is well understood in our country, from the researches and statistical data published by the related organizations and also from the huge number of our dead citizens (6000) because of yearly traffic accidents. However, most of the efforts carried out in this issue are on the education of those individuals taking roles directly in the traffic (such as drivers) and to improve the education programs and materials for these people. Therefore, in the present study, the importance of traffic education in the formal education starting from the children in the kindergartens and primary schools is pointed out and theoretical and practical aspects of the subject are discussed in detail. Firstly, the definition of traffic, its history, the laws related to traffic and the factors that cause the accidents are explained to achieve the above stated aim. The contents about the traffic education in the formal curriculum of all the schools, from nursery school to the universities are analyzed and discussed. As a result, some important recommendations about the traffic education in the formal curriculums of the schools are stated to reduce the traffic accidents in our country which results in important moral and economical looses. Science code : Key words : Traffic education, formal education-traffic education, kindergartens-traffic education, traffic accidents. Page number : 79 Adviser : Dr. H. Fatoş (GÜR) AKINO?LU