Periyodik web sayfası güncellemesi
Updating web page periodically
  1. Tez No: 114703
  2. Yazar: MURAT TANRIKOLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
PERİYODİK WEB SAYFASI GÜNCELLEMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat TANRIKOLOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Bu çalışmada, belli bir internet adresindeki tablo, paragraf veya liste gibi istenilen bir öğenin periyodik olarak yerel bir kayıta kopyalanmasını gerçekleştiren ve PERWIZ (Periyodik Web İzleyicisi) ismi verilen program hazırlanmıştır. PERWİZ'in işleyebilmesi için, bilgisayarda Microsoft Internet Explorer'in en az 5.0 düzeyinde bir sürümünün yüklü olması gerekmektedir. PERWİZ, belirlenen öğeyi tercihe bağlı olarak HTML kodlarıyla birlikte öngörülen gün veya günlerin seçilen saatinde otomatik olarak yerel bir dosyaya kopyalamaktadır. PERWİZ'in Borland Delphi 5'deki yazılışı bu tezin bir eki olarak sunulmuştur. Bilim Kodu : 619.02.01 Anahtar Kelimeler : HTML, DHTML, DOM, WebBrowser, VBScript Sayfa adedi : 94 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Doğan ÇALIKOĞLU
Özet (Çeviri)
11 UPDATING WEB PAGE PERIODICALLY (M.Sc. Thesis) Murat TANRIKOLO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT In this study, a program, which actualizes copying a wanted element such as table, paragraph or list, that is in a certain internet address to a local enrollment periodically and which is named as PERWIZ (Periodic Web Follower) has been prepared. In order for the PERWIZ to be able to operate it is required that a edition of minimum 5.0 level of Microsoft Internet Explorer is loaded in the computer. PERWIZ copies the determined element to a local file automatically in the chosen hour of the suggested day or days together with HTML codes being dependent to the preference. The design of PERWIZ in Borland Delphi 5 has been presented as an appendix of this thesis. Science Code Key Words Page Number Adviser 619.02.01 HTML, DHTML, DOM, WebBrowser, VBScript 94 ProfDr. Doğan ÇALIKO?LU