Çerkezhöyük, Karagedik ve Yağlıpınar köyleri arası bölgesinin florası (Ankara)
The Flora of region among the villages of Çerkezhöyük, Karagedik and Yağlıpınar (Ankara)
  1. Tez No: 114731
  2. Yazar: SERCAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÇERKEZHÖYÜK, KARAGEDİK VE YAĞLIPINAR KÖYLERİ ARASI BÖLGENİN FLORASI ( ANKARA ) ( Yüksek Lisans Tezi ) Sercan ÇOBAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu araştırma Çerkezhöyük, Karagedik ve Yağlıpınar Köyleri ( ANKARA ) arasında kalan bölgenin florasını kapsamaktadır. Araştırma alanından toplanan 414 bitki örneğinin incelenmesi sonucunda 51 familya ve 186 cinse ait 303 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. 52 takson endemik olup endemizm oram % 17,2'dir. Tohumlu bitkiler 303 ( açık tohumlular 1, kapalı tohumlular 302 ) takson içermektedir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı ise şöyledir: İran - Turan elementleri 87 ( % 28,71 ), Akdeniz elementleri 18 ( % 5,94 ), Avrupa - Sibirya elementleri 14 ( % 4,62 ). Geriye kalan 184 taksonun ( % 60,73 ) ya fitocoğrafik bölgesi belli değildir ya da yayılış alam geniştir.Alanda en fazla tür içeren ilk dört familya; Asteraceae (46), Poaceae (31), Fabaceae (34) ve Lamiaceae (25)'dir. Astragalus (14) ve Centaurea (10) ise en fazla tür içeren cinslerdir. Bilim Kodu : 401. 03. 03 Anahtar Kelime: Flora, Çerkezhöyük, Karagedik, Yağlıpınar Köyleri, Ankara, Türkiye Sayfa Adedi : 101 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa AYDOĞDU
Özet (Çeviri)
THE FLORA OF THE REGION AMONG THE VILLAGES OF ÇERKEZHÖYÜK, KARAGEDİK AND YA?LIPINAR (ANKARA) (Master Thesis) Sercan ÇOBAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT This research contains the flora of the area between Çerkezhöyük, Karagedik and Yağlıpınar Villages (ANKARA). In this study 414 plant specimen were collected. The flora is composed of 51 families, 186 genera and 303 taxa which are in specific and infraspecific rank. 52 taxa are endemic (17,2%). Spermatophyta is 303 (Gymnospermae 1, Angiospermae 302) Phytogeographical elements of the area as follows: Irano-Turanian elements 87 (28,71%), Mediterranean elements 18 (5,94%), Euro-Siberian elements 14 (4,62%) and the others are 184 (60,73%). The families which includes the most taxon rate: Asteraceae (46), Fabaceae (34), Poaceae (3 1) and Lamiaceae (25). The genus that includes the most taxa; Astragalus (14) and Centaurea (10). Science Code: 401. 03. 03 Key Words : Flora, Çerkezhöyük, Karagedik, Yağlıpınar Villages, Ankara, Turkey Page Number: 101 Adviser : Mustafa AYDO?DU