Co-8%Fe alaşımının örgü dinamiği
The Lattice dynamics of Co-8%Fe alloys
  1. Tez No: 114732
  2. Yazar: İBRAHİM AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Co-8%Fe Alaşımının Örgü Dinamiği (Yüksek Lisans Tezi) İbrahim AYAZ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001.... ÖZET Bu çalışmada, son zamanlarda Akgün ve Uğur tarafından [Akgün et al., 1998] geliştirilen bir ampirik çok cisim etkileşim potansiyeli (MBP) kullanılarak f.c.c. yapılı olan Co-8%Fe alaşımının örgü dinamiği incelendi. İncelenen Co-8%Fe alaşımı için MBP' yi tanımlayan parametreler, Akgün ve Uğur [Akgün et al., 1995, Akgün et al., 1997a] tarafından tanımlanan metoda göre hesaplandı. Hem iki, hemde üç cisim etkileşimlerinin kuvvet sabitleri hesaplandı. Alaşımın fonon frekansları, bu kuvvet sabitleri kullanılarak temel simetri yönleri boyunca hesaplandı. Alaşımların bazı elastik özellikleri; ikinci mertebeden (Cu, Cn, C44) ve üçüncü mertebeden (Cm, C\ n=C\ 16, C123=C144) elastik sabitleri, ikinci mertebeden elastik sabitlerinin basınçla dC'r değişimi ( - -) gibi nicelikler; Akgün [Akgün, 1994] tarafından tanımlanan kristal dP modeli kullanılarak hesaplandı. Elde edilen bu teorik sonuçlar ile deneysel sonuçlar karşılaştırıldı Sonuç olarak, deneysel değerler ile iyi bir uyum içinde olan teorik sonuçlar hem parametrize metodunun hem de bu metot içinde kullanılan MBP' nin fcc Co-8%Fe alaşımının fonon frekanslarını ve elastik özelliklerini incelemek için kullanılabileceğini göstermektedir. Bilim Kodu : 404.05.01 Anahtar Kelimeler : Kuvvet sabitleri, elastik sabitleri, fonon frekansları Sayfa Sayısı : 34 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İrfan AKGÜN
Özet (Çeviri)
The Lattice Dynamics of Co-8%Fe Alloys (M. Sc. Thesis ) Ibrahim AYAZ GAZI UNIVERSITY FACULTY OF SCIENCES AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT In this work, to investigate the lattice dynamics of face-centered-cubic (f.c.c.) Co- 8%Fe alloy it has been used an empirical many-body potential (MBP) developed by Akgiin and Uğur [Akgün et al., 1998], recently. The parameters defining the MBP for the examined Co-8%Fe have been computed following the method defined by Akgiin and Uğur [Akgiin et al.,1995, Akgiin et al., 1997a]. The phonon frequencies of the alloys along the principal symmetry directions have been computed using the calculated two-and three-body force constants. Some elastic properties of the alloy; such quantities as the second-order (Cn, Cn, C44) and third-order (Cm, Cıı2=CU6, Ci23==Ci44) elastic constants, the pressure derivatives of the second-order elastic constants (- iJ-), have been computed using the crystal model defined by Akgiin [Akgün, 1994]. The theoretical results are compared with the experimental phonon dispersions. Consequently, the theoretical results which are in a good agreement with the experimental values show that both the parametrize method and the proposed MBP used in this method can be used to study the elastic properties and phonon frequencies offccCo-8%Fe alloys. Science Code : 404.05.01 Key Words : Force constans, elastic constans, phonon frequencies Page Number : 34 Adviser : Prof. Dr. İrfan AKGÜN