Echthistus cognatus (loew, 1849) yumurta kabuğunun ince yapısı (diptera: asilidae)
Ultrastructure of egg-shell of echthistus cognatus (loew, 1849) (diptera: asilidae)
- Tez No: 114734
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SULUDERE, YRD. DOÇ. DR. SELAMİ CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ECHTHISTUS COGNATUS (LOEW, 1849) YUMURTA KABUĞUNUN İNCE YAPISI (DIPTERA: ASILIDAE) (Yüksek Lisans Tezi) ÖZLEM ERYILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu çalışmada Echthistus cognatus (Loew, 1849) yumurta kabuğunun ince yapısı hem taramalı elektron mikroskobu (SEM), hem de geçirmeli elektron mikroskobu (TEM) ile incelendi. E. cognatus yumurtası açık sarı renkte ve silindir şeklindedir. Koryon yüzeyi mikropil bölgesi hariç kaburgalı bir yapı gösterir. Bu yapının arasında değişik şekil ve büyüklükte aeropil açıklıkları bulunmaktadır. Yumurtanın bir ucunda tek bir mikropil açıklığı vardır. İnce kesitlerde koryon tek tabaka halinde görülür. Üst yüzeyi yer yer kaba tümsekler ve girintiler gösterir. Koryonun alt yüzeyi vitellin membran üzerine oturmuş girintili çıkıntılı görünüştedir. Bilim Kodu : 405.01.06 Anahtar Kelimeler : Echthistus cognatus, Diptera, Asilidae, Yumurta kabuğu, İnce yapı, Elektron mikroskobu, SEM, TEM Sayfa Adedi : 29 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Zekiye SULUDERE
Özet (Çeviri)
ULTRASTRUCTURE OF EGG-SHELL OF ECHTHISTUS COGNATUS (LOEW, 1849) (DIPTERA: ASILIDAE) (M.Sc. Thesis) ÖZLEM ERYILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT In this study, fine structure of the egg-shell of Echthistus cognatus (Loew, 1849) was studied both with scanning (SEM) and transmission electron microscope (TEM). Egg of Echthistus cognatus is cylindrical in shape and light yellow in color. Except for micropylar region, ridges extend all over the surface of chorion. Aeropyles which different in size and in shape are found on the surface between ridges. There is a single micropylar opening at the end of egg. In the cross sections, chorion is discernible as a single layer. Chorionic ridges and sunken area are seen in the section. The lowermost area shows vertical columns on the vitelline membrane. Science code : 405.01.06 Key words : Diptera, Asilidae, Echthistus cognatus, Egg-shell, Ultrastructure, Electron microscope, SEM, TEM. Page number : 29 Adviser : Prof. Dr. Zekiye SULUDERE