İç mekan zemin kaplamasında laminat parkelerin tercih sebepleri
Reasons of preference for using laminate floor in interior floors
- Tez No: 114733
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN KÜRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Laminat parkeler son yılların en çok tercih edilen zemin kaplamalarındandır. Bu tezde kullanıcıların laminat zemin kaplamasını tercih etme nedenlerini (laminat parkede aradıkları özellikleri) belirlemek amacıyla yapılmıştır. Geliştirilen 18 maddelik anket ile kullanıcıların laminat parkede aradıkları özellikler belirlenmiştir. 421 denekten elde edilen veriler SPSS 9.01 paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Deneklerin verdikleri yanıtlar, cinsiyet, gelir durumu ve öğrenim durumu bakımından karşılaştı rıl mıştır. Sonuç olarak, elde edilen veriler değerlendirildiğinde, kullanıcıların aradıkları özellikler üzerinde eğitim ve gelir düzeyinin cinsiyet değişkenine göre daha etkili olduğu görülmüştür. Bilim Kodu : 500 10 13 Anahtar Kelimeler : Laminat parke, zemin kaplaması, müşteri beklentileri, HPL Sayfa Adedi : 90 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. İhsan KÜRELİ
Özet (Çeviri)
Laminate floor is the one of the most preferred floor in recent years. In this thesis main reasons ( required features of laminate floor ) of users for the usage of laminate floor is studied. A poll containing 18 article was developed and used to define expectations of users for laminate floor. Data obtained from 421 individuals were solved and assessed with SPSS 9.01 Software. Individual answers compared for sex, level of income and education. Finally; when obtained data assessed, it is clearly seen that income and education lavel are more effective than sex variable on required properties for laminate floor. Science Code : 500 10 13 Key Words : Laminate flooring, flooring, customers' expectations, HPL Page Number : 90 Adviser : Assist. Prof. Dr. İhsan KÜRELİ