Kızılötesi görüntü çeviricideki elektrot yüzeylerinin incelenmesi
The investigation of electrode surfaces of an IR image converter
  1. Tez No: 114735
  2. Yazar: HASAN SONER KIYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHTİYAR SALAMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
KIZILÖTESİ GORUNTU ÇEVİRİCİDEKİ ELKETROT YÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) H. Soner KIYMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık -2001 ÖZET Bu çalışmada, yarıiletken fotodedektör yüzeyinin, düzlemsel KÖ görüntü çeviricisindeki görüntü oluşumu mekanizması üzerindeki etkisi araştırılmıştır. KÖ ışıması, cihazın fotoduyarlı dedektörünü uyarır, böylece gaz boşalma hücresindeki görünür ışık emisyonunu ve akım yoğunluğunu kontrol edilebilir. Elektrot yüzeyini bombardıman ederek, boşalma enerjisinin bir kısmı elektron- iyon akışı boyunca elektrot yüzeyine transfer edilir, bunun sonucunda elektrot materyal yüzeyinde desorpsiyon oluşur. GaAs yüzeyinin işlenmesi sırasında, Towsend boşalma bölgesinden Glow boşalma bölgesine geçiş öncelikle gaz boşalma aralığındaki desorpsiyon ve fiziko-kimyasal etkileşimlerden dolayıdır. Profilometreden alınan ölçümler göstermiştir ki GaAs materyal yüzeyindeki desorpsiyon yoğunluğu deneysel şartlarına bağlıdır. Plakaların kalitesi hem yarıiletken yüzeydeki dış homojensizliği gösteren uzaysal dağılımlı ışık emisyon şiddetini hemde profili kullanarak analiz edildi. Yüksek dirençli yarıiletken plakanın yüzey kalitesi ve yarıiletken plakadaki dış homo j ensizliklerin yeri ve büyüklüğü tam olarak belirlenebilir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 404.05.01 Görüntü çevirici, fotodedektör, yüzey homojenliği 65 Doç. Dr. Bahtiyar SALAMOV
Özet (Çeviri)
11 THE INVESTIGATION OF ELECTRODE SURFACES OF AN IR IMAGE CONVERTER ( M.Sc. Thesis ) H. Soner KIYMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December -2001 ABSTRACT In this study we investigate the role of the semiconductor photodetector surface on the mechanisms of the image formation in a planar IR image converter. The IR radiation excites the photosensitive detector of the device thus controlling the current density and the visible light emission form the gas discharge gap. By bombarding the electrode surface, a part of the discharge energy is transferred to the electrodes of the system through the electron-ion flow, leading to a desorptive mechanism of the electrode surface material. During the treatment of the GaAs surface, the transition from Townsend to the glow discharge was primarily due to the effectiveness of desorptive and physico-chemical interactions in the discharge gap. The profilemeter photograph showed that the density of the desorpted GaAs surface material depends on the energy of bombarding particles. The quality of plates was analyzed using both the profile and spatial distributed light emission intensity data showing the external homogeneity in the surface of the semiconductor plate. Thus, the surface quality of the photodetector plate can be assessed exactly and the size and location of the external inhomogeneities in the semiconductor plate to be ascertained. Science Code Key Words Page Number Supervisor 404.05.01 Image converter, fotodedector, surface homogenity 65 Doç. Dr. Bahtiyar SALAMOV