SF6 gazlı kesici arkının termodinamik ve elektriksel analizi
Thermodynamics and electrical analysis of SF6 circuit breaker arc
- Tez No: 114746
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SEZAİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
SF6 GAZLI KESİCİ ARKININ TERMODİNAMİK VE ELEKTRİKSEL ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Aysun SEZGİN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET SF6 gazlı devre kesici nozzle'ındaki ark davranışının incelenmesi için basitleştirilmiş bir ark modeli geliştirilmiştir. Aksiyal doğrultudaki ark gerilimi, elektrik alan ve ark kesit alanının analizi için, aksiyal gaz akışıyla oluşan ark kolonundaki güç denge ve momentum korunumu eşitlikleri temel alınmıştır. Sonuçlar, akışın gelişimi ve elektriksel parametreleri, uzaklığın bir fonksiyonu olarak vermektedir. Ayrıca sıcaklığın nozzle' daki radiyal yayılıımı da incelenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 608.0207 SF6 gazlı kesici, ark analizi 94 Prof.Dr.M.Sezai DİNÇER
Özet (Çeviri)
THERMODYNAMICS AND ELECTRICAL ANALYSIS OF SF6 CmCUIT BREAKER ARC (M.Sc.Thesis) Aysun SEZGİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT A simlified arc model is developed to study the arc behavior in a nozzle of SF6 circuit breaker. Considering the arc column in axially flowing gas, the power balance and momentum conservation equations are formulated in order to analyze the arc voltage, arc cross section area and electrical fields in the axial directions. The solution gives the developing flow and electrical parameters as a function of distance. Furthermore, the radial temperature diffusion in the nozzle is also investigated. Science Code Key Words Paper Number Adviser 608.0207 SF6 circuit breaker, analysis of arc 94 ProfDr.M.Sezai DİNÇER