Taşıt sürüş karakteristiğinin durağan olmayan istatistiksel analizi
Non-stationary stochastic analysis of vehicle ride characteristics
- Tez No: 114747
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
TAŞIT SÜRÜŞ KARAKTERİSTİĞİNİN DURAĞAN OLMAYAN İSTATİSTİKSEL ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Tuncay KARAÇAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık, 2001 ÖZET Düzgün olmayan bir yolda seyahat hızı değişen bir taşıtın sürüş karakteristiği analiz edilmiştir. Problemin durağan olmayan yapısından kaynaklanan çözüm zorluğunu aşmak için yeni bir yöntem geliştirilmiş ve bu yöntemle hızı değişen bir taşıtın sürüş karakteristiği zaman/frekans bölgesinde analiz edilmiştir. Analizler için matematiksel fonksiyonlar yerine gerçek yol profili verileri kullanılmış ve böylece diğer analizlerde ortaya çıkmayan yüksek frekanslı harmoniklerin sürüş karakteristiğine olan etkisi de görülmüştür. Taşıt ve süspansiyon sisteminin parametrelerinin sürüş karakteristiğine olan etkileri de bu yöntemle incelenmiştir. Ayrıca veri analizi sırasında karşılaşılan spektral analizdeki değişkenlerin etkisi de incelenmiştir. Bilim Kodu :625.01.04 Anahtar Kelimeler : Sürüş, süspansiyon, yol profili, stokastik analiz Sayfa Adedi : 132 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet EROĞLU
Özet (Çeviri)
NON-STATIONARY STOCHASTIC ANALYSIS OF VEHICLE RIDE CHARACTERISTICS (M.Sc Thesis) Tuncay KARAÇAY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December, 2001 ABSTRACT Ride characteristic of a vehicle moving on a rough ground with changing travel velocity is analysed in this thesis. Solution is difficult due to the non-stationary characteristic of the problem, so a new technique has been developed to analyse ride characteristic of a vehicle with changing velocity in time/frequency domain. Actual road roughness profile has been employed instead of their mathematical functions, in order to observe high frequency harmonics of ride characteristics as well as low frequency characteristics. Effect of vehicle and suspension system parameters are also investigated with this technique beside effect of different parameters of spectral analysis techniques. Science Code : 625.01.04 Key Words : Ride, suspension, road profile, stochastic analysis Page Number : 132 Adviser : Doç. Dr. Mehmet ERO?LU