Bilgisayar destekli kesme kalıbı tasarımı
Computer aided design of sheet metal press cutting dies
- Tez No: 114745
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT GÜLESİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
BİLGİSAYAR DESTEKLİ KESME KALIBI TASARIMI (Doktora Tezi) Abdullah ŞİŞMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu çalışma ile ardışık kesme kalıpları için bir bilgisayar destekli tasarım sistemi geliştirilmiştir. Sistem, standart yazılım paketleri ve amaca uygun geliştirilmiş programlardan oluşmaktadır. AutoCAD 2000; iş parçası geometrisi girişi, kalıp elemanları imalat ve montaj resimleri çıkışı için ve Microsoft Access 97; standart kalıp elemanları veri tabanı, malzeme veri tabanı ve gerekli tasarım veri tabanları için kullanılmıştır. Ayrıca otomatik şerit yerleşimi, kalıp elemanları seçimi ve tasarımı için Visual Basic programları geliştirilmiştir. Sistem CAD bağlantılı olup, herhangibir CAD ortamında tasarlanan iş parçası geometrisini kabul etmektedir. Sistem, Visual Basic ve AutoCAD ActiveX Automation üzerinde uygulanmış bir Kesme Kalıbı Tasarım Kuralları seti ile çalıştırılmaktadır. Tasarım sonunda kalıp elemanları için bir CAM bilgi yapısı da verilmektedir. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT), kalıp tasannu, kesme kalıplan şerit yerleşimi. Sayfa Adedi : 242 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mahmut GÜLESİN
Özet (Çeviri)
11 COMPUTER AIDED DESIGN OF SHEET METAL PRESS CUTTING DIES (Ph.D. Thesis) Abdullah ŞİŞMAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT With this work, a computer aided design system for progressive sheet metal cutting dies has been developed. The system is a collection of integrated standard software packages and programs developed for special purposes. AutoCAD 2000 was used for the input of workpiece geometry, the output of the press tool parts and assembly drawings and Microsoft Access was used for the material database, standard press tool components database and required design databases. Furthermore Visual Basic programs were also developed for the layout and nesting of the workpiece, selection and design of press tool parts. The system has a CAD interface, therefore workpieces designed in any CAD environment can be used by the system. The system is fun by a set of press tool design rules implemented in both Visual Basic and AutoCAD ActiveX Automation. At the end of design, CAM information for the profiles of the press tool parts is also prepared.Ill Science Code Key Words Page number Adviser 626.12.01 Computer Aided Design (CAD), die design, cutting dies, nesting. 242 Prof. Dr. Mahmut GÜLESİN