Alüminyum alaşımlarının kaynaklanabilirliği ve değişik parametrelerin mekanik özellikler ile mikroyapı üzerine etkisi
The Weldability of aluminum alloys and the effect of variation parameters on mechanical properties and microstructure
  1. Tez No: 114782
  2. Yazar: OSMAN KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ÇETİNKAYA, DOÇ. DR. SÜLEYMAN TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ALÜMİNYUM ALAŞIMLARININ KAYNAKLANABİLİRLİĞİ VE DEĞİŞİK PARAMETRELERİN MEKANİK ÖZELLİKLER İLE MİKROYAPI ÜZERİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Osman KURTULUŞ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu çalışmada ticari saflıkta 1030 serisi E3, 1050 serisi E5 ve 3003 serisi E30 olmak üzere üç farklı türdeki Alüminyum alaşımının TIG ve MIG gazaltı kaynak yöntemi ile Ar ve Ar+ %25 He gaz karışımları altında SG-AIMgs ve Sg- AlSi5 ilave kaynak telleriyle kaynaklarının yapılarak mekanik özellikleri ve mikro yapı değişimleri araştırılmıştır. Akma ve çekme mukavemet değerleri açısından en yüksek değerler, Ar gazı ve AIMgs esaslı ilave kaynak teli kullanılarak TIG kaynak yöntemi ile kaynatılan E30 kodlu Al alaşımında elde edilmiştir. En yüksek darbe direnci, E5 kodlu Al kaynak numunesinde Ar+ %25 He karışım gazı altında AIMgs ilave kaynak teli ve TIG gazaltı kaynak yönteminde elde edilmiştir. Kaynak bölgesinde genel olarak üç alaşımda da tane yapısında incelme ve küçülme görülmüş ; buna paralel olarak sertlik, üç alaşım türünde de kaynak metalinde en yüksek değerlere ulaşmıştır. Bilim Kodu : 225.01.01 Anahtar Kelimeler : Alüminyum Alaşımları, Mekanik Özellikler, MIG ve TIG Kaynak Metotları Sayfa Adedi : 94 Tez Yöneticileri : Doç. Dr. Cemil ÇETİNKAYA Doç. Dr. Süleyman TEKELİ
Özet (Çeviri)
THE WELD ABILITY OF ALUMINIUM ALLOYS AND THE EFFECT OF VARITION PARAMETERS ON MECHANICAL PROPERTIES AND MICROSTRUCTURE (M.Sc.Thesis) Osman KURTULUŞ GAZI UNIVERSITY INSTUTUE OF SCIENCE & TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT In this study mechanical properties and microstructural variations of three different aluminium alloys called 1030 series E3, 1050 series E5 and 3003 series E30 in commericial purity were investigated by TIG and MIG welding methods under Ar and Ar+%25 He gas mixtures and using Sg-AlMgs and Sg-AlSis welding wires. The highest values in terms of tensile and yield strengths were obtanied in Al alloy coded E30 which is welded by TIG welding method was using Ar gas and AlMgs welding wire. The highest impact resistance was obtanied in Aluminium welding sample coded E5 which is welded by TIG under the gas mixture of, Ar+%25 He with AlMgs welding wire. It was seen that particle structure of the welded area of three Al alloys was thinner and smaller and besides the hardness values reached the highest values in weld metals. Science Code : 225.01.01 Key Words : Aluminium Alloys, Mechanical Properties, MIG and TIG Welding Methods Page Number : 94 Advisers : Assoc.ProL Dr. Cemil ÇETİNKAYA Assoc. Prof. Dr. Süleyman TEKELİ