Emniyet teşkilatındaki çalışma düzeninin personel üzerindeki etkileri
The Impact of working system on the staff at the Turkish National Police
- Tez No: 114781
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
EMNİYET TEŞKİLATINDAKİ ÇALIŞMA DÜZENİNİN PERSONEL ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Sait BALLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 2001 ÖZET Güvenlik hizmetleri, kesintisiz görev yapan emniyet teşkilatı tarafından sağlanmaktadır. Bundan dolayı günün 24 saati bu hizmetlerin sağlanması gerekir. 24 saat çalışma zorunluluğu vardiyalı çalışma düzenlerini gerektirmektedir. Emniyet teşkilatında şu anda uygulanan vardiyalı çalışma düzeni iş verimliliği, insan hakları, personel motivasyonu ve beden açısından uygun değildir. Çok zor şartlar altında görev yapan emniyet mensupları için çalışma saatlerinin fazla olması iş kazalarını doğurmaktadır. Bir çok araştırmacı, iş kazaları hususunda şu ana kadar ürün sektöründe inceleme yapmıştır. Kamu ve hizmet sektöründe yok denecek kadar az inceleme vardır. Emniyet teşkilatında meydana gelen iş kazalarının azaltılması ve önlenmesi için çalışma şartlarının yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde insan haklarının ihlali gibi çok ağır iş kazaları meydana gelecektir. Bilim Kodu : 626.11.01 Anahtar Kelimeler : Vardiya Çalışma Düzeni, İş Kazası, Polis, Emniyet Teşkilatı, Sayfa Adedi : 127 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Kurtuluş Boran
Özet (Çeviri)
THE IMPACT OF WORKING SYSTEM ON THE STAFF IN TURKISH NATIONAL POLICE (M.Sc. Thesis) Sait BALLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER 2001 ABSTRACT Security service is provided by Turkish National Police so that this service has to go on in 24 hours. The 24-hour working absolutely requires shift systems. The on going Turkish Police Organization shift system isn't suitable for working productivity human rights, personnel motivation and human body. The difficult conditions to do the duties of a policeman, cause arise in work related accidents. Many researchers made researches in production sector about work related accident. There is a few researches about public and service sector. The work conditions have to be reorganized decrease and stop work related accidents in the Turkish Police Organization. Otherwise, the heavy workload, work may cause related accidents like human rights violations. Science code : 626. 1 1.0 1 Key words : The Shift System, Work Accident, Police Turkish National Police Page number : 127 Advisor : Yrd.Doç.Dr. Kurtuluş Boran