Türkiye enerji arz sistemi içinde endüstriyel otoprodüktörlerin ulusal sanayi sektörünün gelişimindeki yeri ve önemi
The Role and the importance of industrial autoproducers at development of national industry in Turkey's energy supply system
- Tez No: 114795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
TÜRKİYE ENERJİ ARZ SİSTEMİ İÇİNDE ENDÜSTRİYEL OTOPRODÜKTÖRLERİN ULUSAL SANAYİ SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Haluk Recai BOSTAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Ülkelerin ekonomilerinin büyümesi ve gelişmesi için enerji kritik bir faktör olup toplam enerji tüketimi, kişi başına enerji tüketimi ve enerji yoğunluğu bir ülkenin gelişmişliğini belirleme de önemli göstergelerdendir. Bununla birlikte enerjinin verimli kullanılması da ülkeler açısından önemli bir konudur. Günümüzde en çok kullanılan ve sınırlı olan fosil yakıtların verimli kullanılması için yeni teknolojiler geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Ülkemizin yerli enerji kaynaklarının ulusal enerji talebi açısından yetersiz olması dolayısıyla enerji ithal eden bir ülke olması, enerji kaynaklarının daha verimli kullanılmasını ulusal ekonomi açısından zorunlu kılmaktadır. Son yıllarda nihai enerji tüketiminin %35'i ve elektrik enerjisi tüketiminin %50'si sanayi sektöründe gerçekleşmiştir. Sanayi de özellikle temel enerji ihtiyacı elektrik ve prosesler için yüksek ısı veya buhar olan sektörlerde birincil yakıt verimliliğinin %80-90 seviyelerine çıkarılması endüstriyel otoprodüktör sistemleri ile sağlanabilmektedir. Üretilen elektrik enerjisi daha kaliteli ve güvenilir olmakla birlikte ihtiyaç fazlası üretilen enerji yasal sınırları aşmamak suretiyle enterkonnekte sisteme aktarılabilmektedir. Üretilen elektrik enerjisinin büyük bölümü işletmelerin kendi ihtiyaçları için tüketildiğinden elektrik enerjisi nakil hatlarındaki %20 civarında olan kayıplar ortadan kalkmaktadır. %40-50 civarında yakıt tasarrufu elde edilmesi ve yakıt olarak doğalgaz kullanılması durumunda çevresel açıdan emisyon oranının minimum düzeyde olması sağlanmaktadır. Türkiye enerji arz sistemi içinde endüstriyel otoprodüktörlerin ulusal sanayi sektörünün gelişimindeki yeri ve öneminin tartışıldığı bu çalışmada, Dünyadaki ve Türkiye'deki genel enerji durumuna da değinilmiştir. İmalat sanayi ana sektörleri esas alınarak mevcut endüstriyel otoprodüktörler, elektrik üretim miktar ve değerleri, üretim ve verimlilik indeksleri hesaplanarak yorumlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5001007 Otoprodüktör, Kojenerasyon, Enerji 118 Doç.Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
THE ROLE AND THE IMPORTANCE OF INDUSTRIAL AUTOPRODUCERS AT DEVELOPMENT OF NATIONAL INDUSTRY IN TURKEYS ENERGY SUPPLY SYSTEM (M.sc. Thesis) Haluk Recai BOSTAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT Energy is a critical factor for countries' economic growth&development, and total energy consumption, energy consumption per capita, energy density are important indicators to specify the development level of a country. Additionally, efficient use of energy is also an important subject for the countries. Today, technological researches and studies are still going on for the efficient use of densely used fossil fuels having limited available amounts. From the national economic point, it is an important task for our country to use its energy resources more efficiently because domestic resouces are not enough to meet national energy demand and importation is unavoidable. In the recent years, 35% of total energy consumption and 50% of electrical energy consumption are realized by the industry. In this sector, especially for those, whose main energy demand is electricity and heat or vapor for the processes, increasing the primary fuel efficiency to 80-90% is possible through autoproducer systems. Besides the quality and safety of the power generation, the excess amount can be given to the national interconnecting system subject to the condition that it should not be above the legally permitted values. The loss of 20% through the transmission system can be eliminated because a great deal of percentage of power is used where it is generated. As for additional advantages of up to 40-50% fuel saving and usage of natural gas as fuel, they minimize the emissions to the environment. This study about the role and the importance of industrial autoproducers at development of national industry in Turkey's energy supply system also includes the general view of energy at Turkey and the World. Taking the production industry as a base, existing autoproducers, electricity production capacities and production and efficiency indexes are calculated and criticised. Science Code Key Words Number of Pages Thesis Manager 5001007 Autoproducers,cogeneration, Energy 118 Assoc. Prof. Dr. Mustafa KURT