Şap virüsünün inaktivasyon kinetiğinin incelenmesi ve aşıya geçen BEI miktarının belirlenmesi
Investigation of the inactivation of FMDV with BEI and determination of the amount of BEI transferred into the vaccine
  1. Tez No: 114796
  2. Yazar: TUNÇER TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENAY TAŞÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ŞAP VİRÜSÜNÜN İNAKTİVASYON KİNETİĞİNİN İNCELENMESİ VE AŞIYA GEÇEN BEI MİKTARININ BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Tunçer TÜRKOĞLU GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu çalışmada A tipi şap virüsünün 3 mM bazik etilenimin (BEI) varlığında inaktivasyon kinetiği incelenmiş ve birinci dereceden olduğu belirlenmiştir. Sulu çözeltülerde etilenimin tayini için önerilen bir titrasyon yöntemi virüs süspansiyonlarında BEI tayini yapılabilmesi amacıyla modifiye edilmiştir. Bu uyarlanmış yöntemden yararlanılarak inaktivasyon sonrasında önemli miktarda BEI' in ortamda kaldığı ve inaktivasyon sonrasında arta kalan BEI' in yaklaşık dörtte birinin AI(OH)3 adjuvant jeli tarafından adsorplanarak aşılara geçtiği, geride kalan kısmının ise çevreye verildiği gösterilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçların ışığında inaktivasyon sonrasında ortamda kalan BEI' i hidrolizlemek için ortama sodyum tiyosülfat ilave edilmesinin sağlık ve çevre kirliliğini önleme bakımlarından büyük önem taşıdığı gösterilmiştir. Bilim Kodu : 405.04.01 Anahtar Kelimeler : Şap Virüsü, İnaktivasyon, Bazik etilenimin, Aşı Sayfa Adedi : 56 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Senay Taşcıoğlu
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE KINETICS OF THE INACTTVATTON OF FMDV WITH BEI AND DETERMINATION OF THE AMOUNT OF BEI TRANSFERRED INTO THE VACCINE (M. Sc. Thesis) Tunçer TÜRKO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT In this study, inactivation kinetics of A type foot and mouth disease virus (FMDV) in the presence of 3 mM binary ethylenimine (BEI) has been investigated and found to be first order. A proposed method for the determination of ethylenimine in aqueous solution has been modified so that it can be used in the determination of BEI in virus suspensions. By utilizing this modified method, it has been shown that a considerable amount of BEI remains in the inactive virus suspension following the inactivation and about a quarters of this amount is transferred into the vaccine via the adsorption on Al(OH)3 adjuvant gel while the rest of BEI is discharged to the environment. In the light of the results of this study, the addition of sodium thiosulfate to the medium following the inactivation reaction in order to hydrolyze the residual BEI has been shown to be crucial from the point of view of health and enviromental aspects. Science Code Key Words Page number Adviser 405.04.01 FMDV, Inactivation, Binary Ethylenimine, Vaccine 56 Prof. Dr. Senay Taşcıoğlu