Kükürt dioksitin periyodik sıvı akımlı ve aktif karbon yataklı kule reaktörde sorpsiyonu
The Sorption of sulfur dioxide in a trickle-bed reactor with periodic liquid flow and activated carbon bed
  1. Tez No: 114794
  2. Yazar: HALİL LEVENT UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİÇER, PROF. DR. VECİHİ PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
KÜKÜRT DİOKSİTİN PERİYODİK SIVI AKIMLI VE AKTİF KARBON YATAKLI KULE REAKTÖRDE SORPSİYONU (Yüksek Lisans Tezi) Halil Levent UÇAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2001 ÖZET Üç fazlı kule reaktör (ÜFKR), gaz ve sıvı fazın sabit katalizör yatağı boyunca aşağı doğru aktığı reaktördür. ÜFKR' de bazı sistemlerde sıvı fazın gaz fazındaki reaktifler için oluşturduğu kütle iletim direnci, reaksiyon hızını etkileyebilir. Reaktöre sıvı fazı kesikli göndererek reaktörü periyodik çalıştırmak, sıvı fazdan kaynaklanan bu direnci azaltarak reaksiyon hızını ve performansını arttırmak için kullanılabilir. Atmosferik kirleticilerden biri olan kükürt dioksitin (SO2) oksidasyonu üzerine, katalizör olarak aktif karbon kullanılarak ÜFKR'de yapılmış olan çalışmalar, periyodik çalışmanın reaksiyon hızında artışa olanak sağladığını göstermektedir. Bu çalışmada; hava+S02 karışımının gaz fazı, saf suyun sıvı faz olarak kullanıldığı periyodik sıvı akımlı ve aktif karbon yataklı ÜFKR'de gaz ve sıvı akış hızının sıvı fazda tutunan SO2 yüzdesine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla gerçekleştirilen deneylerde kullanılan gaz karışımı ortalama % 2,84 SO2 içermekte olup periyot 25 dakika, split oranı 0,2 'dir. Akış hızları; gaz için 41 1,42 - 1042,98 ml/dak, sıvı için 12,0 - 64,5 ml/dak aralığında değişmiştir. Yapılan deneyler sonucunda aktif karbonun SO2 tutulmasında etkin bir adsorban olduğu gerçeği bir kez daha tesbit edilmiştir. Deney şartlarında sıvı fazda maksimum SO2 tutunması % 97,5 olarak bulunmuştur. Gaz ve sıvı hızı arttıkça sıvı fazda SO2 tutunma yüzdesinin arttığı, yüksek hızlarda giderek sabitleşme eğilimi içine girdiği gözlenmiştir. Bilim Kodu : 603.01.01 Anahtar Kelimeler : Üç fazlı kule reaktör, periyodik sıvı akım, kükürt dioksit, aktif karbon, sorpsiyon Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticileri : Prof.Dr. Ahmet BÎÇER-Prof.Dr. Vecihi PAMUK
Özet (Çeviri)
11 THE SORPTION OF SULFUR DIOXIDE IN A TRICKLE-BED REACTOR WITH PERIODIC LIQUID FLOW AND ACTIVATED CARBON BED (M.Sc. Thesis) Halil Levent UÇAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2001 ABSTRACT Trickle-bed reactor (TBR) is the reactor in which gas and liquid phases flow downward through a fixed bed catalyst. In TBR in some systems the mass transfer resistance created by the liquid phase for the gas phase reactants can affect the reaction rate. Periodically operating the reactor by feeding the liquid stream to the reactor intermittently can be used for decreasing this resistance, resulting in an increase in reaction rate and performance. The previous investigations on TBR with activated carbon as the catalyst examining the oxidation of sulfur dioxide (SO2), one of the air pollutant gases, have shown that periodic operation can result in an increase in the reaction rate. In this study the effect of gas and liquid flow rate on the percentage of S02 removed by the liquid phase was examined in a TBR with periodic liquid flow and activated carbon bed, using air+S02 mixture as gas phase and distilled water as the liquid phase. In the experiments the gas mixture contained 2,84% S02 as an average, the period was 25 minutes and the split ratio was 0,2. The gas flow rate was in the range between 41 1,42 - 1042,98 ml/min whereas for liquid flow rate the range was between 12,0 - 64,5 ml/min. As a result of the experiments, it was observed once again that activated carbon is an effective adsorbent for the removal of S02. The maximum S02 removal by the liquid phase was found to be 97,5%. It was seen that S02 removal by the liquid phase increased as the gas and liquid flow rates increased, and tended to reach a constant value at high flow rates. Science code : 603.01.01 Key words : Trickle-bed reactor, periodic liquid flow, sulfur dioxide, activated carbon, sorption Page number : 110 Advisers : Prof.Dr. Ahmet BİÇER - Prof.Dr. Vecihi PAMUK