Bina simülasyon programları ve enerji performans değerlendirmesi
Building simulation programs and energy performance analysis
  1. Tez No: 114810
  2. Yazar: GÜLSU ULUKAVAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
BİNA SİMÜLASYON PROGRAMLARI ve ENERJİ PERFORMANS ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Gülsü ULU KAVAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Birincil enerji kaynaklarının yaklaşık üçte biri binalarda tüketilmektedir. Çünkü, binaların aydınlatılması, ısıtılması, soğutulması, havalandırılması ve isimlendirilmesi toplam enerji tüketiminin çok büyük bir miktarını oluşturmaktadır. Enerji etkin binalar gerçekleştirmeye yönelik olarak, binanın tüm sistemleri ile ısıl performansının iyi değerlendirilmesi ve bütünüyle optimize edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bunun nedeni, binanın tüm sistemlerinin birlikte, birbiriyle ilişkili ve birbirine bağımlı olarak çalışması ve binanın enerji performansını belirlemesidir. Bu perspektiften bakıldığında, son yıllarda enformasyon teknolojisindeki hızlı gelişime paralel olarak büyük aşama kaydetmiş olan bina simulasyon programları, binaların tasarım, üretim ve işletiminden sorumlu tüm uzmanlar için büyük potansiyel taşımaktadır. Bina enerji simulasyon programları, biçim, boyut, yönlenme ve bina sistemlerinin, tüm bina enerji tüketimini nasıl etkilediğini analiz edebilen güçlü değerlendirme ve karar verme araçlarıdır. Buradan elde edilecek bilgi enerji tüketimini etkileyen bina sistemleri (kabuk, aydınlatma, HVAC, vb.) İle ilgili tasarım kararlarını yönlendirmede büyük rol oynamaktadır. Tez kapsamında, bina performansını değerlendiren simulasyon araçları hakkında güncel bilgiler aktarılmakta, bina enerji performansının değerlendirilmesine yönelik olarak bilgisayar simulasyon sistemlerinasıl/neden kullanılabilir/kullanılmalıdır konusu tartışılmakta ve gerçek bir bina bazında örneklenmektedir. Örnek uygulama olarak, Ankara Vakıfbank Bahçelievler Hizmet Binası modellenerek, simülasyon araçlarının farklı yaklaşımlarını ortaya çıkarmak, tasarım üzerindeki etkinliklerini görmek ve binanın enerji profilini ortaya çıkarabilmek amacıyla, hem bir tasarım aracı olan ECOTECT ile hem de detaylı bir enerji analiz aracı olan Power-DOE ile analizi gerçekleştirilmektedir. Çalışma sonucunda, içsel ısı kazancı yüksek ofis binalarının enerji performanslarının iyileştirilmesine yönelik, bina modelinde yapılan değişikliklerin sonuçları ve karşılaştırmalar yer almaktadır. Bilim kodu : 5001 011 Anahtar Kelimeler :enerji performans analiz, bina simülasyonu, enerji simülasyonu, tasarım araçları, enerji analiz araçları, enerji etkin binalar. Sayfa Adedi : 216 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Gönül UTKUTU6
Özet (Çeviri)
Ill BUILDING SIMULATION PROGRAMS and ENERGY PERFORMANCE ANALYSIS (M.Sc.Thesis) Gülsu ULUKAVAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT Approximately one third of primary energy supply is consumed in buildings, since electro-mechanical systems like lighting, heating, ventilating and air- conditioning of spaces consume most of the building energy. It is vital that thermal performance of building with its systems as a whole should be well evaluated and optimised in order to achieve energy efficient buildings. Because all building systems are interrelated and interdependent and determine the energy performance of the building. From this point of view, building simulation programs which have realised a fast development parallel with the information technologies in recent years, carry a great potential for experts responsible of design, production and management of the buildings. Building energy performance simulation is a powerful tool to analyse how the form, size, orientation and type of building systems affect over-all building energy consumption. This information is assential for making informed design decisions about building systems that impact energy use, including envelope; i.e. walls, glazing, roofs, slabs, etc., lighting and HVAC. The aim of this thesis is to present the recent improvements in the field of building simulation programs, to discuss how/why computer simulationIV systems can/should be used for evaluation pf building energy performance and to demonstrate with a case study. Ankara Vakıf bank Bahçelievler Building is modelled with both ECOTECT which is a conceptual design tool and Power-DOE which is a detailed energy analysis tool to perform the energy profile of building, to reveal the different approaches of different simulation tools and their impacts on design criterias. In the conclusion of this study, the results are discussed and compared with the results of the modifications at the building model as to improve the energy performance of office buildings. Science Code :5001011 Keywords :energy performance analysis, building simulation, energy simulation, design tools, energy analysis tools, energy efficient buildings. Paga Number :216 Advisor : Prof. Dr. Gönül UTKUTU?