Orta Anadolu bölgesi yabancı ot florası
Weed flora of Central Anatolia
- Tez No: 114809
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA EKİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ORTA ANADOLU BÖLGESİ YABANCIOT FLORASI (Doktora Tezi) Ayşegül YILDIRIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu çalışmada 1995-2000 yıllarında Nisan-Ekim ayları arasında, Afyon, Ankara, Çankırı, Eskişehir, Isparta, Konya, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat illeri tarım alanlarından 3206 adet bitki örneği toplanmıştır. Toplanan bitkilerin değerlendirilmesi sonucunda 56 familyaya ait 303 cins, 695 tür tespit edilmiştir. Bu bitkilerin iki tanesi tohumsuz, 693 tanesi tohumlu bitkidir. Kapalı tohumluların 96 tanesi tek çeneklilere, 597 tanesi ise iki çeneklilere aittir. Toplanan 695 taksonun 51 'i endemiktir. Fitocoğrafık bölgelere göre değerlendirildiğinde, İran.-Turan bölgesine ait 163 Avrupa- Sibirya 42, Akdeniz 40 ve çok bölgeli, kozmopolit veya belirlenemeyenler ise 488 adet olarak tespit edilmiştir. En zengin familyalar sırası ile: Compositae, Gramineae, Cruciferae, Leguminosae, Labiatae, Boraginaceae, Umbelliferae, Scrophullariaceae ve Ranunculaceae'dir Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 401.03.04 Yabancıot, Flora, Orta Anadolu Bölgesi 210 Prof. Dr. Tuna EKİM
Özet (Çeviri)
WEED FLORA OF CENTRAL ANATOLIA (Ph.D Thesis) Ayşegül YILDIRIM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT During the study, 3206 plant specimens belong to 695 weed species, 330 genera and 56 families have been collected from Central Anatolia in 1995- 2000. Two of the species are Pteridophyta, the others Spermatophyta. Among the Spermatophyta 96 species are Monocotyledons where the 597 Dicotyledons. The number of endemics are 51. Phytogeographical elements of the area are as follows: Irano-Turanian 163, Mediterranean 40, Euro-Siberian 42 and undetermined or cosmopolitans are 488. The richest families are as follows: Compositae, Gramineae, Cruciferae, Leguminosae, Labiatae, Boraginaceae, Umbelliferae, Scrophullariaceae, and Ranunculaceae. Science code :401.03. 04 Key Words :Weed, Flora, Central Anatolia Page number :210 Superviser :Prof. Dr. Tuna EKİM