Safranbolu, Yörük Köyü geleneksel konut dokusunun korunması ve sağlıklaştırmasına yönelik bir öneri
A Proposal regarding of conservation and rehabilitation of the traditional building texture of Yörük Village, bounded to Safranbolu
- Tez No: 114811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN MEHMET HERSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Karabük ili, Safranbolu ilçesi, Yörük Köyü'nün geleneksel yapı dokusunun korunmasına yönelik çevre ölçeğinde bir koruma ve sağlıklaştırma planı önerisidir. Çalışmanın asıl amacı, yerleşim dokusunun gelecek kuşaklara aktarılması için genel karakteristiklerinin saptanması, tarihi ve mimari değerlerinin belirlenmesi ve koruma ve sağlıklaştırma olanaklarının araştırılmasıdır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Genel bir giriş bölümünden sonra, ikinci bölümde Yörük Köyü fiziksel, tarihsel, sosyal, ekonomik ve mimari özellikleri ile genel olarak analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde, köyün geleneksel yapıları mimari karakteristikleri açısından analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde yapıların potansiyel ve sorunlar açısından değerlendirilmesi detaylı olarak verilmiştir. Beşinci bölümde koruma ve sağlıklaştırma çalışmaları kapsamında; yapıların gelecekteki kullanımlarına ilişkin prensipler, kararlar ve öneriler belirtilmiştir. Sonuç bölümünde ise bütün çalışma değerlendirilmektedir. Bilim Kodu Anahtar kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 601.04.00.Safranbolu, Yörük Köyü, Koruma, Sağlıklaştırma 85 Doç. Dr. Can Mehmet HERSEK
Özet (Çeviri)
This study is a conservation and rehabilitation proposal on an environmental basis regarding of conservation of the traditional building texture of Yörük Village, bounded to Safranbolu, Karabük. The main goal of the study is to define the general characteristics, determine the historical and architectural values, and examine conversation and rehabilitation possibilities of the settlement texture in order to transfer it to the next generation. The study consists of six chapters. After an introduction, the physical, historical, social, economical, and architectural characteristics of Yörük Village are analyzed in general in the second chapter. In the following chapter, the traditional buildings of the village are examined with respect to their architectural characteristics. In the fourth chapter, the evaluation of the buildings is given in detail according to their potentials and problems. The fifth chapter covers the principles, decisions, and proposals regarding the future utilization of the area in the scope of conservation and rehabilitation. The whole study is evaluated at the conclusion part. Science Code : 601.04.00 Key Words : Safranbolu, Yörük Village, Conservation, Rehabilitation, Page Number : 85 Adviser : Doç. Dr. Can Mehmet HERSEK