Evsel katı atıkların bertaraf yöntemleri-teknolojileri ve Ankara'nın katı atıklarının mevcut durumunun değerlendirilmesi
The Ways of elimination of the domestic waste materials-their technologies and evaluation of the present sate of the waste materials of Ankara
  1. Tez No: 114822
  2. Yazar: İLKNUR TANKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
EVSEL KATI ATIKLARIN BERTARAF YÖNTEMLERİ - TEKNOLOJİLERİ VE ANKARA'NIN KATI ATIKLARININ MEVCUT DURUMUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) İlknur TANKUT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2001 ÖZET Günümüzde, çoğu yerleşim alanında evsel nitelikli katı atıklardan ileri gelen gerek toplama gerekse bertaraf sorunlarının yaşandığı bilinmektedir. Ülkemizde yapılan araştırmalar ve resmi veriler, katı atıkların bertarafı konusunda % 90'dan fazla bir oranda sağlıksız uzaklaştırmanın olduğunu ve çoğu ilde vahşi döküm şeklinde bertaraf uygulandığını göstermektedir. Bu sorunlar, esas olarak nüfusun hızlı artması yanında yeterli alt yapı hizmetinin de zamanında verilmediğini göstermektedir. Bu anlamda evsel nitelikli katı atıkların sağlıklı ve sürdürülebilir bir atık yönetim sistemiyle, toplanma, depolanma ve bertaraf işlemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada katı atık bertaraf yöntemleri ve teknolojileri tanıtılmış ayrıca Ankara'nın mevcut katı atık durumu değerlendirilmiştir. Katı atık yönetiminin sağlıklı bir şekilde yapdması amacıyla 1990 yılında Ankara'da katı atık yönetim sistemi tasarım projesi gerçekleştirilmiş ve sorunun ana hatları ortaya konmuştur.Bilim Kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez Yöneticisi : 5001025 : Evsel katı atık, atık yönetimi, atık bertarafı :123 : Doç Dr. Mahmut ÖZBAY
Özet (Çeviri)
ıu REMOVAL METHODS OF THE DOMESTIC SOLID WASTES MATERIAL - THEIR TECHNOLOGIES AND EVALUATION OF THE PRESENT STATE OF THE SOLID WASTE MATERIALS OF ANKARA (M. Sc Thesis) İlknur TANKUT GAZI UNIVERSITY LNSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2001 ABSTRACT It is well now that, both collection and removal problems caused by the domestic solid wastes are the serious in large number of urbans. Investigations and official data on solid wastes removal facilities in our country have shown that more than % 90 of solid wastes are removed with and unhealty manner, and also the most of our cities have solid wastes removal facilities with irregular conditions. These problems especially occur because of rapid increase in population and not having enough infrastructure services. In this respect; development of collection, storage and removal procedures with a hygienic and sustainable waste management system is necessary. In this study, methods of the removal of solid waste materials and their technologies were explained therefore the present solid waste the materials of Ankara were investigatial. The system of a model project for the management of waste materials was sealized in Ankara for the hygienic employment of the management waste materials in 1990 and the mainlines of the problem were highligted.IV Science code : 5001025 Key Word : Solid waste, waste management, removal of waste solid Page number : 123 Adviser : Doç Dr. Mahmut ÖZBAY