Bir anahtarlamalı relüktans motorun sinirsel-bulanık denetimi
Neuro-fuzzy control of a switching reluctance motor
  1. Tez No: 114823
  2. Yazar: M. ALİ AKCAYOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN ELMAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
bir anahtarlamali relüktans motorun sinirsel-bulanık denetimi (Doktora Tezi) M.A1İ AKCAYOL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu tezde bir Anahtarlamali Relüktans Motorun sinirsel bulanık denetimi gerçekleştirilmiştir. Bulanık denetleyiciye ait kurallar ve üyelik fonksiyonlarının başlangıç değerleri sistemin dinamik davranışı incelenerek elde edilmiş ve daha sonra yapay sinir ağlan ile öğretilerek en iyi değerler bulunmuştur. Benzetim çalışması için Delphi programlama dili kullanılarak bir simulator hazırlanmıştır. Uygulama için geliştirilen program ANSI C diliyle hazırlanmıştır. Uygulama TMS320F240 sayısal işaret işlemcisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Motorun değişik hız ve yük altında elde edilen benzetim ve uygulama sonuçlan karşılaştınlmıştır. Benzetim ve uygulama sonuçlan tam uygunluk göstermiştir. Aynca TMS320F240 sayısal işaret işlemcisi ile motorun çok düşük ve çok yüksek hızlarda hassas denetiminin yapılabildiği gözlemlenmiştir. Bilim kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : ARM, Sinirsel Bulanık Kontrol, NEFCLASS, ANFIS, Sayısal İşaret İşlemcisi Sayfa Adedi : 204 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Çetin ELMAS
Özet (Çeviri)
11 NEURO-FUZZY CONTROL OF A SWITCHED RELUCTANCE MOTOR (Ph.D. Thesis) M.A1İ AKCAYOL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY December 2001 ABSTRACT In this thesis, neuro-fuzzy control of a Switched Reluctance Motor has been implemented. Initial values both membership functions and rule base of fuzzy logic controller have been obtained using knowledge of dynamic behavior of the motor then these values have learned by artificial neural networks for optimization. A simulator was developed using Delphi programming language. Then the system was implemented using TMS320F240 fixed point digital signal processor. The program of TMS320F240 has been developed using ANSI C language. The comparation of results obtained from both simulations and experiments showed very good agreement. In addition, it has been observed that Switched Reluctance Motor could be controlled in a wide range of speed. Science code Key Words Page Number Adviser 626.01.01 SRM, Neuro-Fuzzy Control, NEFCLASS, ANFIS, DSP 204 Prof. Dr. Çetin ELMAS