AISI-SAE 4330 çeliğinde çift-fazlı çelik yapısının üretimi ve bu yapının çekme özellikleri üzerine etkisi
The Production of dual phase steel microstructure in AISI-SAE 4330 steels and effect of this microstructure on tensile properties
  1. Tez No: 114845
  2. Yazar: HALİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
VI AISI - SAE 4330 ÇELİĞİNDE ÇİFT - FÂZLI ÇELİK YAPISININ ÜRETİMİ VE BU YAPININ ÇEKME ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Halil ÇELİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu çalışmada AISI-SEA 4330 çeliğinin çift fazlı çelik ısıl işlemine tepkisi ve çift fazlı çelik mikroyapısının çekme özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. %30 ve %50 sabit martensit hacim oranlarında çekme dayanımı ve süneklik martensit parçacık boyutu küçüldükçe artmıştır. İnce ve kaba çift fazlı mikroyapılı numunelerin her ikisinde de martensit hacim oranı arttıkça çekme dayanımı yükselmiş ve süneklik azalmıştır. %50 martensit hacim oranına ve ince mikroyapıya sahip çift fazlı çelik üretildiği AISI-SEA 4330 çeliğinden daha yüksek çekme dayanımı ve süneklik sergilemiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Çift fazlı çelik, martensit hacim oranı, AISI-SEA 4330 çeliği Sayfa Adedi : 84 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet ERDOĞAN
Özet (Çeviri)
THE PRODUCTION OF DUAL PHASE STEEL MICROSTRUCTURE IN AISI-SAE 4330 STEEL AND EFFECT OF THIS MICROSTRUCTURE ON TENSILE PROPERTIES (M.Sc. Thesis) Halil ÇELİK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT In this work, microstructrual response of AISI-SAE 4330 steel to dual phase steel heat treatment and effect of dual phase microstructrue on tensiJe properties have been investigated. At the constant martensite volume fraction of 30 and 50%, the tensile strength and ductility increased with decreasing martensite particle size. Tensile strength increased and ductility decreased with increasing martensite volume fraction in the both specimens with fine and coarse dual phase microstructures. Dual phase steel with %50 martensite volume fraction and fine microstructure exhibited higher tensile strength and ductility than steel from which dual phase steel was produced. Science Code Key Words : Dual phase steel, Martensite volume fraction, AISI-SAE 4330 steel Page number : 84 Adviser : Assistant Professor Mehmet ERDO?AN