Klasik kumanda uygulamalarının PIC16F84A mikrodenetleyici ile gerçekleştirilmesi
Realization of classical control applications with PIC16F84A microcontrollers
  1. Tez No: 114879
  2. Yazar: TURAN AĞIL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada elektrik motorlarının endüstrideki kullanım şekillerinden devir yönü değiştirme, iki devirli çalıştırma; yıldız- üçgen yol verme, kademeli dirençle yol verme gibi kumanda uygulamaları mod seçme yöntemine göre çalışan bir program yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Denetim programı assembly programlama dilinde yazılarak PIC16F84A mikrodenetleyiciye yüklenmiştir. Programın MPLAB yazılımı kullanılarak gerçekleştirilen kart üzerinde örnek uygulamalar yapılmıştır. Ayrıca röleler arası geçişteki zaman değerini 5 saniye ile 36 saniye arasında değiştirilebilir olması sağlanmıştır. Program seçimi kart üzerindeki tuşlar yardımıyla sağlanmaktadır. Bilim Kodu : 626.01.00 Anahtar Kelimeler :Yol verme, kumanda, PIC16F84A. Sayfa Adedi : 96 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İsmail COŞKUN
Özet (Çeviri)
In this study, some control applications of indiArial using methods of electrical motors like rotate direction, double speed working, starting of star - delta connect, starting of staged resistance are applied by means of a program that works according to mode selection method. The controlling program is uploaded to the PIC microcontroller by written in Assembly language. The program is simulated by MPLAB and some sample applications are operated in a single board. Moreover the time valve between relays is made changeable between 5 sec. and 36 sec. program selection is provided by keys on board. Science Code : 626.01.00 Key Words : Motor starting, control, PIC 1 6F84A, Page Number : 96 Adviser : Prof. Dr. Ismail COŞKUN