Türkiye imalat sanayiinin bölgesel nitelikleri: Bir istatistiksel yaklaşım
Regional characteristics of Turkish manufacturing industry
  1. Tez No: 114881
  2. Yazar: ALİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ORAL ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, Devlet İstatistik Enstitüsü, Sanayi İstatistikleri Şubesince derlenen 1996 Yıllık İmalat Sanayi İstatistikleri anketi ile 10 590 işyerine ait bilgiler kullanıldı. Özellikle son yıllarda istatistik literatüründe adından oldukça sık söz edilen nitel veri analiz teknikleri incelendi. Olumsallık tablolarının satır ve sütunları arasındaki benzerliği gösteren, kategorik verilerin incelenmesini, anlaşılmasını ve yorumlanmasını kolaylaştıran, grafiksel bir analiz olan Basit ve Çoklu Uygunluk Analizi ile Doğrusal Olmayan Temel Bileşenler Analizi uygulamak suretiyle, bölgelere göre imalat sanayinin niteliklerinin ortaya çıkartılması amaçlandı. Devlet ve özel işyeri olarak ikiye ayırmak suretiyle; işyerlerinin teknolojileri, üretim durumları, piyasa durumları, performansları, ikili faaliyetleri ve işyerlerinin yapısına ait değişkenler kullanılarak 6 farklı bölümde incelendi. Bölgeler ile bölüm değişkenlerinden her biri ile ikili yorumları, daha sonra bölümün tamamı görüntülenmek suretiyle yorumlanmaya çalışıldı. Anahtar Kelimeler : Kategorik veri, Basit Uygunluk Analizi, Çoklu Uygunluk Analizi, Doğrusal Olmayan Temel Bileşenler, Grafiksel görünüş, Tekil değer, Olumsallık tablosu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze regional characteristics of Turkish manufacturing industries by using the Correspondence Analysis. The study based on 1996 Annual Survey of Manufacturing Industry conducted by the State Institute of Statistics, the Division of Industrial Statistics. The database covers the data on 10 590 plants in 1996. The Correspondence Analysis is based on the contingency tables that shows similarity between columns and rows of a table of categorical data. This graphical method makes it easy to examine, comprehend and interpret the data. This new method is applied to understand regional characteristics of Turkish manufacturing industries by using the variables on various aspects of private and public firms (technology, production, markets, performance, field of specialization, etc.) Science Code : Statistics Key Words : Categorical Data, Correspondence Analysis, Homogenity Analysis, Non-Linear Principal Component, Graphical display, singular value, contingency table.