Lamine masif ağaç malzemelerin teknolojik özellikleri ve ağaç işleri endüstrisinde kullanım imkanları
Technical properties of laminated wood materials and possibilities of using them in woodworking industry
- Tez No: 114882
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN ÖRS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
LÂMİNE MASİF AĞAÇ MALZEMELERİN TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİ ve AĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİSİNDE KULLANIM İMKÂNLARI (Doktora Tezi) Hakan KESKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 2001 ÖZET Bu çalışmada, ülkemiz ağaç işleri endüstrisinde yeni kullanılmaya başla nan lâmine masif ağaç malzemelerin teknolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, ülkemizde yaygın olarak kullanılan Toros sediri (Cedrus libani A. Rich.), sarıçam (Pinus sylvestris L.), Doğu kayını (Fagus orientalis Lipskyj ve sapsız meşe (Quercus petrea L.) odunlarından dört katmanlı olarak ha zırlanan lâmine masif ağaç malzemeler, sertleştirici (Dorus R.397) ilâve edilerek güçlendirilmiş Polivinilasetat (PVAc) D4 tipi tutkal ile lâmine edi len örnekler kullanılmıştır. Deneylerde, etki faktörleri (ağaç türü, sertleştirici oranı, bekletme ortamı, işlem türü) dikkate alınarak toplam 2064 adet örnek üzerinde, yoğunluk, termik genleşme katsayısı, ısı iletkenlik katsayısı, çalışma miktarı, basınç, eğilme, makaslama, çekme-yarılma ve yapışma dirençleri ile eğilmede elâstiklik modülü belirlenmiştir. Deneyler sonunda, lâmine edilmiş ağaç malzemelerin teknolojik özelliklerinin türlerini temsil eden masif ağaç malzemelerden daha üstün oldukları tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 6001020 Anahtar Kelimeler : Lâminasyon, Toros sediri, sarıçam, Doğu kayını, sapsız meşe, polivinilasetat Sayfa Adedi : 150 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yalçın ÖRS
Özet (Çeviri)
11 TECHNICAL PROPERTIES OF LAMINATED WOOD MATERIALS and POSSIBILITIES OF USING THEM IN WOODWORKING INDUSTRY (Ph.D. Thesis) Hakan KESKİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 2001 ABSTRACT In this study, it is aimed to ascertain and determine the technical properties of laminated wood materials which people have just started to use them in the woodworking industry in our country. For this purpose, the laminated wood materials prepared in the form of four layers from Cedrus libani A. Rich., Pinus sylvestrish., Fagus orientalis Lipsky and Quercus petrea L. woods which are used commonly in Turkey have been glued by using PVAc-D4 type adhesive which were strengthened by adding the hardener (Dorus R.397). In the experiments, by taking the influence factors (type of wood, rate of hardening material, environment for it to wait, type of procedure) into con sideration, the density, the thermic swelling coefficient, thermal conductivity coefficiend, working amount, compression strengths, cleavage and bursting, sticking strengths and modulus of elasticity were determined with using totaly 2064 samples. At the end of the experiments, it has been proven that the technological properties of the laminated wood materials have more superior values than the solid wood materials which were representing their kinds. Science code : 6001020 Key words : Lamination, Cedrus libani A.Rich, Pinus sylvestris L., Fagus orientalis Lipsky, Quercus petrea L., polyvinylacetat Page number : 150 Adviser : Prof. Dr. Yalçın ÖRS