Betonarme kirişlerin dıştan yapıştırılan l biçimli çelik levhalarla kesmeye karşı güçlendirilmesi
Shear strengthening of reinforced concrete beams by using externally bonded l shaped steel plates
- Tez No: 114899
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
BETONARME KİRİŞLERİN DIŞTAN YAPIŞTIRILAN L BİÇİMLİ ÇELİK LEVHALARLA KESMEYE KARŞI GÜÇLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet AH YEŞİLYURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Dıştan iki bileşenli epoksi yapıştırıcı kullanılarak çelik levha yapıştırma tekniği yetersiz kesme dayanımına sahip betonarme kirişlere uygulanan güçlendirme yöntemlerinden birisidir. Ancak bu tekniğin güçlendirme amaçlı kullanımı hakkında yeterince araştırma yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, dıştan epoksiyle yapıştırılan çelik levhalarla kirişlerin kesmeye karşı güçlendirilmesinin deneysel olarak araştırılmasıdır. Bu amaçla 4 adet deney elemanı test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve güçlendirme tekniğinin kirişlerin davranışına, dayanımına, rijitliğine ve sünekliğine olan etkileri incelenmiştir. Deney sonuçları, dıştan yapıştırılan çelik levhaların elemanların dayanımlarım artırmada başarılı olduğunu göstermiştir. Ancak deney elemanlarının süneklikleri aynı ölçüde artmamıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 624.03.01 Betonarme kirişler, kesme dayanımı, güçlendirme 82 Prof. Dr. Sinan ALTIN
Özet (Çeviri)
11 SHEAR STRENGTHENING OF REINFORCED CONCRETE BEAMS BY USING EXTERNALLY BONDED L SHAPED STEEL PLATES (M.Sc. Thesis) Mehmet Aü YEŞİLYURT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDZNCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT Externally bonding steel plates by using two-components epoxy is one of the strengthening tecniques applied to the reinforced concrete beams which have inadequate shear strength. But there is a few number of research about this technique. The aim of this study is to make an experimental research on the shear strengthening of reinforced concrete beams by using externally epoxy bonded steel plates. Four specimens were tested for this purpose. Test results were discussed by making comparison and the influence of this strengthening method on the beam behavior, strength, rigidity and ductility was examined. So test results showed that externally applied steel plates provided an successful increase in the strength of beams. On the contrary, the rigidity of the beams could not be increased as much. Science code Key Words Page number Adviser 624.03.01 Reinforced concrete beams, shear strength, strengthening 82 Prof. Dr. Sinan ALTIN