Gama tipi bir stirling motorunun tasarımı, imali ve performans analizi
Design, manufacturing and performance analysis of a gamma type stirling engine
- Tez No: 114900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA KOCA, DOÇ. DR. HALİT KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
GAMA TİPİ BİR STİRLİNG MOTORUNUN TASARIMI, İMALI VE PERFORMANS ANALİZİ (Doktora Tezi) Can ÇINAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu çalışmada, toplam süpürme hacmi 276 cm olan gama tipi bir Stirling motorunun tasarımı, imalatı ve performans testleri yapılmıştır. İzotermal analiz metodu kullanılarak, basınç, hacim ve iç enerji değişimleri ile çevrimlik net iş ve verim hesaplanmıştır. Nodal yöntemle çevrim boyunca anlık basınç, hücrelerdeki sıcaklıklar, kütle dağılımı ve net iş belirlenmiştir. Deneyler elektrikli bir ısıtıcı yardımı ile laboratuar koşullarında 700, 800, 900 ve 1000 °C ısıtıcı sıcaklıklarında ve 1, 1,5, 2, 2,5, 3 ve 3,5 bar şarj basınçlarında hava ile 1,5, 2, 2,5 3,3,5, 4 ve 4,5 bar şarj basınçlarında helyum gazı ile yapılmıştır. Deneylerde ısıtıcı sıcaklığı ve şarj basıncı parametre kabul edilerek hızın torkla değişimi ölçülmüştür. En yüksek güçler, hava ile yapılan deneylerde 1000 °C ısıtıcı sıcaklığında 3 bar şarj basıncında 441 1/min motor devrinde 58 W, helyum ile yapılan deneylerde aynı sıcaklıkta 4 bar şarj basıncında 891 1/min'de 128,26 W olarak ölçülmüştür. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticileri 626.10.15 Stirling motoru, çalışma maddesi, tasarım, performans 177 Doç. Dr. Atilla KOCA, Doç. Dr. Halit KARABULUT
Özet (Çeviri)
DESIGN, MANUFACTURING AND PERFORMANCE ANALYSIS OF A GAMMA TYPE STIRLING ENGINE (Phdo Thesis) Can ÇINAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT In this experimental study a gamma type Stirling engine having 276 cc total swept volume was designed, manufactured and tested. Isothermal analysis was carried out to calculate pressure, volume, internal energy variation, cyclic net work and efficiency. The instantaneous pressure, nodal temperatures, nodal densities, local rates of mass and net work were determined by nodal analysis. Tests were conducted at laboratory conditions using an electrical heater at 700, 800, 900 and 1000 °C temperatures, 1, 1.5, 2, 2.5, 3, 3.5 bar air charge pressure and 1.5, 2, 2.5, 3, 3.5, 4, 4.5 bar helium charge pressure. Heater temperatures and charge pressures were assumed as operating parameters and speed was measured at various torque values. When used air as the working fluid the maximum power was measured 58 W at 441 rpm engine speed. When used helium as the working fluid the maximum power was measured 128.26 W at 891 rpm engine speed. Science Code Key Words Page Number Advisers 626.10.15 Stirling engine, working fluid, design, performance 177 Doç. Dr. Atilla KOCA, Doç. Dr. Halit KARABULUT