Kesmeye karşı güçlendirmede kiriş dışından yapıştırılan çelik levha düzenlemleri
Arrangement of steel plates bonded externally to RC beams for strengthening against shear
- Tez No: 125998
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
KESMEYE KARŞI GÜÇLENDİRMEDE KIRIŞ DIŞINDAN YAPIŞTIRILAN ÇELİK LEVHA DÜZENLEMELERİ (Yüksek Lisans Tezi) Erkan ERSOY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2002 ÖZET Kesme dayanımı yeterli olmayan betonarme kirişlerin çelik plakalar yapıştırılarak güçlendirilmesi, pratikte uygulanan yöntemlerden biridir. Uygulamadaki kolaylığı yöntemi çok çekici hale getirmektedir. Bu çalışmanın amacı yeterli kesme dayanımına sahip olmayan betonarme kirişlerin dıştan yapıştırılan çelik levhalarla kesmeye karşı güçlendirilmesi konusunun deneysel araştırılmasıdır. Çalışmada, 6 adet deney elemanı test edilmiştir. Elemanlardan dördü güçlendirilmiştir. Deneyler sonucunda elde edilen bulgular ışığında elemanların dayanımı, sürekliği, enerji tüketimi ve rijitliği incelenmiş ve yöntemin etkinliği araştırılmıştır. Deneysel çalışmada kirişlerin kesme dayanımlarında başarılı artış gözlenmiş ancak süreklik değişiminde levha düzeni etkin rol oynamıştır. Bu güçlendirme tekniği kullanılarak betonarme kirişlerde oldukça başarılı dayanım artışı ve sünek davranış elde edilebilmektedir. Bilim Kodu : 624.03.01 Anahtar Kelimeler : Betonarme kirişler, Kesme dayanımı, Güçlendirme, Çelik plaka Sayfa Adedi : 80 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sinan ALTIN
Özet (Çeviri)
11 ARRANGEMENT OF STEEL PLATES BONDED EXTERNALLY TO RC BEAMS FOR STRENGTHENING AGAINST SHEAR (M.Sc.Thesis) Erkan ERSOY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT One of the technique used in practise to reach the strength of inadequate shear reinforcement RC beams to the required level, is strengthening by using steel plates. By virtue of its ease in construction, this technique has gained acceptance. Aim of this study is to make an experimental research on the shear strengthening of inadequate shear reinforcement RC beams by using externally bonded plates. In this study, six specimens were tested. Four of these were strengthened. The test results were studied so as to indicate the strength, ductility, energy absorption and rigidity of the strengthened RC beams and the efficient of technique were researched. Test results prove that the shear strength of the RC beams reaches to the required level however increase of ductility changes according to the arrangement of steel plates. Success in behaviour of ductility and increase in strength can be managed by using this strengthening technique. Science Code : 624.03.01 Key Words : Reinforced concrete beams, Shear strength, Strengthening, Steel plates Page Number : 80 Adviser : Prof. Dr. Sinan ALTIN