İşletmelerde çevre ve zararlı atık yönetiminin kaza riskleri üzerindeki etkileri
The Effects of companies' environmental and hazardous waste management on accident risks
  1. Tez No: 114923
  2. Yazar: BURAK GÖREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
İŞLETMELERDE ÇEVRE VE ZARARLI ATIK YÖNETİMİNİN KAZA RİSKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Burak GÖREN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Ekonominin gereği olan işletmeler açısından çevre, faaliyetlerinin her aşamasında etkisini gösteren, doğal, toplumsal, kültürel, teknolojik ve ekonomik koşulların toplamı olarak tarif edilebilir. İşletmeler toplumsal gereksinmeleri karşılamak amacıyla planlama, örgütleme, yürütme, koordinasyon ve kontrol faaliyetlerini doğal çevre ile uyumlu bir şekilde gerçekleştirmek zorundadırlar. Sanayileşme, teknoloji, globalleşme, küresel ısınma, artan nüfus vb. gibi faktörlerin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin ortadan kaldırması için yürütülen çalışmalar çevre yönetimi kavramını gündeme getirmiştir. İşletmelerdeki çevre ve zararlı atık yönetimi, işletmelerin bir politika belirleyerek bu politika doğrultusunda çevresel hedeflerin tespiti ve bu hedeflere en makul şartlarda ulaşmaları için yerine getirilmesi gereken faaliyetler dizisini kapsayan bir süreci ifade eder[l]. Bir başka deyişle çevre yönetimi; ekonomik kalkınmanın, doğanın korunması ile birlikte ele alınması anlamına gelmekte, sürdürülebilir kalkınma olarak bilinen bu yaklaşım, kısaca“mevcut ihtiyaçları gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine engel olmadan karşılayarak kalkınmak”şeklinde tanımlanmaktadır[l]. Çevreye standart geliştirme çalışmalarının sonucu ISO 14000 olarak bilinen çevre yönetim sistem standartları geliştirilmiş, çevre yönetim sisteminin temel kriterlerini belirlenmiştir. Bu kriterler hedefleri belirleyen ve bu hedefleri gerçekleştirmek için bir program yürüten, etkilerini gözlemleyen ve ölçen, problemlere çözüm arayan, tepeden tırnağa çevre performansını geliştirmeye kadar sistemi tamamen yeniden gözden geçiren bir çevre performansını gerçekleştirmeyi zorunlu kılmaktadır[l]. İşletmelerde etkili bir çevre yönetim sistemi, işletmenin yönetimine; etkili bir çevre politikası, planlama, uygulama ve işletme, kontrol ve düzeltici faaliyet ve yönetim inceleme olarak sıralanabilir. Ayrıca gerek zorunlu, gerekse ihtiyari olarak çevre ihtiyaç ve gereklerine uygunluk konusunda etkili bir rehberlik görevini de yerine getirmektedir. ISO 14000 standartları temel bir fonksiyona dayanır. ISO 14000 standartları daha iyi çevre yönetimi, daha iyi çevre performansına, artan kazanca ve daha büyük yatırım geri dönüşüne önderlik edecektir. Bu çalışmada çevre ve zararlı atık yönetim kavramının işletmelerdeki kaza riskleri üzerindeki etkileri incelenerek çevre ve zararlı atıkların işletmelerdeki ve işletme çevresindeki kaza risklerini ne yönde azalttığı düşüncesi etraflıca araştırılmıştır. Bilim Kodu :626.00.01 Anahtar Kelimeler :Çevre yönetimi, zararlı atıklar, kaza Sayfa Adedi :131 Tez Yöneticisi :Y.Doç.Dr.Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF COMPANIES' ENVIRONMENTAL AND HAZARDOUS WASTE MANAGEMENT ON ACCIDENT RISKS (M.Sc. Thesis) Burak GÖREN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT Environment, from the view of companies, which are the needs of economy, can be described as the joint force of natural, social, technological and economic terms that have impacts in all the activity steps. To meet the social needs, companies must materialize their planning, organizing, execution, coordination and control activities in accordance with the natural environment. The studies carried to recover the adverse effects of industrialization, technology, global warming, and increasing population etc. on the environment brings in the concept of environmental management. Environmental and hazardous waste management in companies expresses an ongoing process that covers establishment of a policy by companies, determination of their environmental targets along this policy and activities to reach these targets at optimal conditions [1]. In other words, environmental management means to take up economical improvement with the protection ofnatural environment. This approach, which is known as sustainable development, is defined as“ to develop by meeting existing needs without hindering the needs of future generations”in short [1]. As a result of studies to designate standards for environment, environmental management system standards, known as ISO 14000 were developed and the basic criteria for environmental management system were designated. These criteria obligate to realize an environmental performance, which specify the targets and carry a program to reach these targets; observe and measure the impacts; try to resolve the problems and go over the system once more to improve the environmental performance in all means. An effective environmental management system in companies can be summarized as the incorporation of an effective environmental policy, planning, practice and management, control and correction activities and management investigation into the management of the company. Moreover, whether obligatory or voluntary, it should perform an effective guidance for appropriateness of environmental needs. ISO 14000 standards are based on a basic function and are believed to lead a better environmental management, better environmental performance, increased earnings and increased return of investment. In this study, by investigating the effects of environmental and hazardous waste management on the accident risks in companies, how the environment and the hazardous wastes decrease the accident risks in and surround the companies is studied in deep. Science Code Key words Pages Adviser 626.00.01 Environmental management, hazardous wastes, accident 131 Assistant Prof. Dr. Adnan SÖZEN