Ilgaz Dağları heteroptera türlerinin faunistik yönden araştırılması
Studies on the fauna of the heteroptera of Ilgaz Mountains
- Tez No: 114924
- Danışmanlar: PROF.DR. SUAT KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ILGAZ DAĞLARI HETEROPTERA TÜRLERİNİN FAUNİSTİK YÖNDEN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) İbrahim KÜÇÜKBASMACI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET 1999-2000 yıllarının Mayıs-Eylül ayları arasında yapılan arazi çalışmaları ile Ilgaz Dağlarından 477 Heteroptera örneği toplanarak teşhis edilmiş, teşhis işlemleri sonucunda 16 familyaya ait 70 cins ve 94 tür tespit edilmiştir. Bu çalışmada rastlanmayan, diğer araştırıcıların kaydettikleri Heteroptera türleri ile birlikte toplam tür sayısı 19 familyaya ve 80 cinse ait 111 tür olmuştur. Çalışma içerisinde araştırılan alanın konumu, bitki örtüsü ve Heteroptera faunası ile ilgili bilgiler belirtilmiş, ayrıca her tür için Türkiye ve Dünya yayılışı verilmiştir. Yapılan literatür araştırmaları sonucunda bu çalışmayla verilen 94 türün 90'ının Ilgaz Dağları Heteroptera faunası için yeni kayıt olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada yer alan Gerris najas (Gerridae), Velia saulii ssp. saulii (Veliidae), Eurygaster schreiberi (Scutelleridae) türleri Türkiye faunası için yeni kayıttır. Bilim Kodu : 401.04.04 Anahtar Kelimeler : Ilgaz (Kastamonu, Çankırı), fauna, Heteroptera Sayfa Adedi : 185 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Suat KIYAK
Özet (Çeviri)
11 STUDIES ON THE FAUNA OF THE HETEROPTERA OF SLGAZ MOUNTAINS (M. Sc. Thesis) İbrahim KÜÇÜKBASMACI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT 477 Heteroptera specimens were collected and identificated during expedition which was made between May-September 1999-2000 in Ilgaz Mountains. In the study 70 genera and 94 species belonging to 16 families have been identified. The total number reached 111 species belonging to 19 families and 80 genera including the Heteroptera which have been found by other researchers Information about the location of the studied area, plants cover and Heteroptera fauna were reported in the search. And the distribution in Turkey and the world concerning for each species were given. In the results of the searchs references 90 of 94 species are new record for Heteroptera fauna of Ilgaz mountains. The species of the Gerris najas (Gerridae), Velia saulii ssp. saulii (Veliidae), Eurygaster schreiberi (Scutelleridae) are new record for Turkish fauna. Science code : 401.04.04 Key words : Ilgaz (Kastamonu, Çankırı), fauna, Heteroptera Page number : 185 Adviser :Prof. Dr. Suat KIYAK