Kalite güvence sisteminin böbrek taşı kırma cihazı imal eden işyerinde uygulanması ve sonuçlarının gözlenmesi
Implementation of quality assurance system in kidney stone breaking equipment manufacturer facility
- Tez No: 114957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
KALİTE GÜVENCE SİSTEMİNİN BÖBREK TAŞI KIRMA CİHAZI İMAL EDEN İŞ YERİNDE UYGULANMASI VE SONUÇLARININ GÖZLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Denizhan ÖZER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 2001 ÖZET Kuruluşlar varlıklarını sürdürebilmek için kaliteli mal ve hizmet üretmek, maliyetleri azaltmak, müşterilerin beklentilerini karşılamak, sürekli gelişmeyi ve iyileşmeyi sağlamak zorundadır. Bu özellikler ancak bir sistem dahilinde sağlanabilmektedir. ISO 9000 Kalite Güvencesi Standardları ve toplam kalite yönetimi metotları bu sistemlerin inşa edilmesini sağlayan araçlardır. Bu çalışmada, böbrek taşı kuma cihazı üreten bir işletmede üç yıl süren bir inceleme neticesinde alınan bulgular değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda; Kalite sisteminin varlığıyla ürün kalitesinin ve çalışanların verimliliğinin artığı tespit edilmiştir Bilim Kodu : 626.01.02 Anahtar Kelimeler : Kalite, Toplam kalite yönetimi, Kalite güvence sistemi, ISO 9001, Şok Sayfa Adedi : 239 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İlhami ÇOLAK
Özet (Çeviri)
11 IMPLEMENTATION OF QUALITY ASSURANCE SYSTEM IN KIDNEY STONE BREAKING EQUIPMENT MANUFACTURER FACILITY (M. Sc. Thesis) Denizhan ÖZER GAZIUNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT In order to sustain their existence organizations must manufacture good quality products and services, reduce their costs, meet customer expectations and provide continuous development and improvement. Above specifications can be achieved within a system ISO 9000 Quality Assurance Standards and total quality management methods are the tools for providing construction of these systems. In this study in a manufacturer of ESWL (Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy) facility results for tree years of research had been utilized The results of this study indicated that product quality and workers productivity have increase (with existence of quality systems). Science code : 626.0 1.02 Key Words : Quality, Total quality management, Quality assurance system, ISO 9001, Shock Page Numbers : 239 Adviser : Assoc. Prof. Dr. İlhami ÇOLAK