Zaman çizelgeleme problemi için bir bulanık çok amaçlı karar verme ve Monte Carlo yaklaşımı
A Fuzzy multiobjective and Monte Carlo approach to timetabling
  1. Tez No: 114958
  2. Yazar: ONUR AKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ZAMAN ÇİZELGELEME PROBLEMİ İÇİN BİR BULANIK ÇOK AMAÇLI KARAR VERME VE MONTE CARLO YAKLAŞIMI (Yüksek Lisans Tezi) Onur AKÖZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2001 ÖZET Zaman Çizelgeleme Problemi, bir dizi olayın, bir grup temel kısırı kesinlikle ve bir grup tercih kısırını da mümkün olduğunca sağlayacak şekilde, genellikle önceden belirlenmiş bir zaman aralığına çizelgelenmesidir. Problemin kompleksliği, büyük boyutu ve değişkenliği, probleme kesin çözüm veren tekniklerle yaklaşımı ve genel çözümü engellemekte, sezgisel algoritmalarla yaklaşımı ön plana çıkarmaktadır. Bu çalışmada, bir Zaman Çizelgeleme Problemi için nesne yönelimli programlama yaklaşımıyla, ilişkisel bir veritabanı, kullanıcı arayüzü ve arama stratejisi bileşenlerinden oluşan bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Arama stratejisi, bulanık çok amaçlı karar verme ve Monte Carlo yaklaşımlarını kullanan özgün bir sezgisel algoritmadan oluşmaktadır. Bilim Kodu : 605.01.03 Anahtar Kelimeler : Zaman Çizelgeleme; Bulanık Çok Amaçlı Karar Verme; Monte Carlo sezgiseli Sayfa Adedi : 70 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Serpil Erol
Özet (Çeviri)
11 A FUZZY MULTIOBJECTTVE AND MONTE CARLO APPROACH TO TIMETABLING (M.Sc. Thesis) Onur AKÖZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2001 ABSTRACT Timetabling problem consists of scheduling of some events to a usually predefined period, in a way that no essential resource constraint is violated and many conflicting preference constraints are satisfied insofar as it is possible. The huge size, complexity and several variants of the problem make a generic solution impossible, and heuristic approaches appear favorable. In this study a decision support system, which has a user-interface, a relational database and a search strategy as being its components, has been developed with an object oriented approach. The search strategy is based on a heuristic algorithm incorporating fuzzy multi-objective decision-making and Monte Carlo approach. Science Code -.605.01.03 Keywords : Timetabling; Fuzzy Multi-objective decision-making; Monte Carlo Heuristic Number of Pages : 70 Adviser : Prof. Dr. Serpil Erol