Servikal radikülopati tanısında duysal sinir uyarımı somatosensoriyel uyandırılmış potansiyellerin incelenmesi
- Tez No: 115018
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrodiagnostik Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
1. ÖZET Radikülopati, servikal bölgede en sık görülen patolojilerden birisidir. Tanı amaçlı yapılan tetkikler içerisinde elektrofizyolojik yöntemler ön sıralarda yer alır. Bunlardan somatosensoriyel uyandırılmış potansiyeller, non invazif, kolay uygulanabilir ve yararlı bir testtir. Bu çalışmada, servikal radikülopati tanısı düşünülen olgularda farklı duysal sinir uyarımlı somatosensoriyel uyandırılmış potansiyelleri kullanarak tutulan kökü tespit etmeyi planladık. Bu amaçla, klinik olarak tek taraflı radikülopati semptom ve bulguları olan, spinal manyetik rezonans görüntüleme incelemesinde en fazla iki seviyede kök basısı saptanan 26 olgu çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak 13 sağlıklı birey (25 ekstremite) seçildi. Bu kişilere, N. Medianus I.parmak, HJ. parmak, N.Ulnaris V.parmak, N. Radialis superficialis, N. Musculocutaneus ve N. Posterior Tibialis'ten uyan verilerek SUP kayıtları yapıldı. Ayrıca, motor ve duysal sinir iletileri, konvansiyonel iğne EMG'si çalışıldı. Elde edilen bulgular normal kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Buna göre, 26 olgunun 18 'inde iğne EMG' sinde kronik denervasyon bulgusu saptandı (%69). Kütanöz SUP incelemesinde 17 olguda diskopati ile uyumlu seviyede anormallik tespit edildi (%65). En sık görülen anormallikler sırasıyla, N13 amplitüd azalması, kortikal N20 potansiyeli latans uzaması ve amplitüd azalması, N13 potansiyeli latans uzaması, N9-N20 ve N13-N20 interpik latans uzaması, N9 latans uzamasıdır. Semptomatik ve asemptomatik taraf arasında median İÜ. parmak ve radyal superficial sinir SUP N13 pik latanslarında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY Radiculopathy is one of the pathologies which may often seen in cervical part. Electrophysiologic methods are foremost tests for the diagnostic purpose. Somatosensory evoked potentials (SEP) are noninvasive, easy applicable and useful test. We planned to determine the affected root by using somatosensory evoked potentials for different nerves being thought as cervical radiculopathy, in this study. For that purpose, we studied 26 patients who has clinicaly one sided radiculapathy symptoms and findings and determined root compression not much more two level in spinal magnetic resonance imaging (MRI) of them. 13 indivudial are choosen as control group ( 25 extremity ). SEP records are made with stimulus n.posterior tibialis, n. musculocutaneous, n.radialis superficialis, n.medianus (1. and III. digit), n.ulnaris (V. digit). Beside motor and sensory nerve conduction, conventionel needle electromyography (EMG) are studied. The findings obtained are compared with normal controlling group. According in this study, needle EMG examination showed chronic denervation in 18 of 26 patients (%69). We determined the abnormality of 17 patients with comply with discopaty. Most often seen abnormalities are classified consecutively low amplitude of N13, prolonged latency and low amplitude of cortical N20, prolonged latency of N13, interpeak latency abnormality of N9-N20 and N13-N20, prolonged latency of N9. We determined the meaningful difFerance as statisticaly N13 peak latencies of median (III. digit) and radial superficial SUP in between symtomatic and asymptomatic sides ( p0.05).