Akut iskemik strokta bilgisayarlı beyin tomografiisi erken bulgularının değerlendirilmesi
The evaluation of early finding of computerized brain tomography in acute ischemic stroke
- Tez No: 115017
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEBAHAT TAŞDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Son 30 yılda gelişen görüntüleme teknolojisi ile görüntüleme yöntemleri akut iskemik strokta sadece tanı aşamasında kalmamakta, yapılacak medikal ve girişimsel müdahaleleri de yönlendirmektedir. İlk 24 saatte BBT halen; hızlı, daha ucuz, non invaziv ve tüm hastalar için kolay elde edilebilir olması nedeniyle primer tarama yöntemi olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada; iskemik strokta 8-12 saatten önce çekilen BBT nin bulgularını ortaya koymayı amaçladık. Çalışmamızda iskemik strok kliniğine sahip 26' sı erkek, 38' i kadın toplam 64 olgunun ilk 8-12 saat ve 24-48 saat saatler arasında olmak üzere toplam iki BBT çekimi yapıldı. Erken BBT bulguları veren olgularının, OSA alanına uyanlarda daha çok izlendiğini saptadık (PO.001). Görülen bulguların niteliğini incelediğimiz zaman hipodens alanın daha çok izlendiğini saptadık (PO.001). Erken BBT bulguları arasında görülen OS AH nin arteriyel oklüzyona uyan iskeminin bir habercisi olabileceğini saptadık. Başlangıçta anormal BBT ilerlemekte olan infarktın büyüklüğünü olduğundan daha az gösterdiğini saptadık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The imaging techniques have become important tools used during diagnostic stage of acute ischemic stroke in the last 30 years. The improvement in these techniques further increased the clinical areas that these tools could be used. As computerized brain tomography (CT) is a rapid, cheap, non-invasive and highly available imaging tool in most hospitals. It remains to be the primary scanning method for all acute patients. The aim of this study was to evaluate the early stage CT findings in the ischemic stroke patients which have been scanned in the first 8 to 12 hours after the incidence. Sixty four cases (26 male, 38 female) who had clinical symptoms of ischemic stroke have been included in this study. CT scan was performed twice to these patients; first was in the first 8 to 12 hours, and second was done between 24 hours and 48 hours after the stroke. The middle cerebral artery perfused area was the most common arterial area affected among cases who had CT findings in early scans (PO.001). Hypodense lesions were most common lesions encounterd in CT findings (PO.001). Hyperdense middle cerebral artery sign an early CT findings could be an indicator of ischemia due to arterial occlusion. We determined mat the CT imagines obtained at the begining of devoloping stroke apeared to show the lesions smaller than what they really were.