Bozulmuş glukoz toleransı olan hastalarda sinir ileti incelemeleri ile erken nöropati varlığının belirlenmesi
  1. Tez No: 115019
  2. Yazar: SERPİL MORALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER US
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrodiagnostik Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
2-ÖZET Bu çalışmanın amacı, polinöropatiye ait belirti ve bulguları olmayan, bozuk glukoz toleransına sahip olgularda elektrofizyolojik verileri incelemektir. Çalışmaya alınan açlık glukozu normal fakat bozuk glukoz toleransına sahip 30 olgu ile kontrol grubundaki 15 kişide motor ve duysal sinirlerde distal latans, hız ve amplitüd incelemeleri yapılmış, ayrıca F dalga yanıtlan ve sural/ radial amplitüd oranı araştırılmıştır ve sonuçta her iki grup arasında anlamlı düzeyde farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
3- SUMMARY The aim of this study is to investigate the electrophysiologic datas in patients with impaired glucose tolerance without signs and symptoms of polyneuropathy. 30 patients with normal values of blood glucose and impaired glucose tolerance and 15 controls were investigated for nerve conduction velocities (NCV), distal latencies and amplitudes of motor and sensory nerves, F wave responses and sural/radial amplitude ratio. There were significant differences between the two groups.