Eksekütif fonksiyonların eş zamanlı olarak elektrofizyolojik ve perfüzyon metodlarıyla incelenmesi
The investigation of executive functions in the way of electrophysiological and perfusion methods
- Tez No: 115027
- Danışmanlar: PROF.DR. YAHYA KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
7.0ZET Genelde literatürde kognitif fonksiyonlar beyin lezyonlu hastalarda incelenmiş, lokalizasyon ve lateralizasyonu lezyon lokalizasyonuna göre değerlendirilmiştir. Sağlıklı kişilerde kognitif fonksiyonların elektrofizyolojik ve fonksiyonel görüntüleme yöntemleriyle birlikte değerlendirildiği araştırmalar pek yapılmamıştır. Günümüzde halen belirsizliğini koruyan ve tartışılan eksekütif fonksiyonların bir kısmını lokalizasyonu, lateralizasyonu ve değişik beyin bölgeleriyle bağlantıları yönünden sağlıklı gönüllülerde elektrofizyolojik (Dijital EEG) ve perfüzyon (SPECT) yöntemleriyle eş zamanlı olarak incelenmesini amaçladık. Deneklere Borland - Delphi 4.0 yapılan program ile bilgisayar ekranından stimuluslar ( Hedef kelime, anlamlı kelime, anlamlı - anlamsız cümle, hedef resim ve şekli seçme) verilerek dijital EEG ve aynı zamanda İV kontrast madde verilerek SPECT çekimi yapılmıştır. İncelenen eksekütif fonksiyonların frontal bölge ile ilgili olduğu hem SPECT hem de EEG analizleriyle teyid edilmiştir. SPECT ile lateralizasyon özelliği görülmemiş EEG ile frontal bölgede ağırlıklı olarak alfa ve beta dalgalarında desenkronizasyon özelliği eksekütif fonksiyonlar için önemli değişiklikler olarak dikkati çekmektedir. 55
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Generally in the literatures cognitive functions examined on the brain damaged patients, localisation and lateralisation are evaluated according to the localization of the lesion. On the healthy persons for cognitive functions electrophsyologic and functional imaging methods didn't studied together. Recently executive functions are uncertain and in discussion we aimed that examination of some of the executive functions in healthy volunteers about localisation and connection of the different brain regions with electrophsyologic (digital EEG) and permission (SPECT) metods at the same time. According to Borland Delphi 4-0 program subjects recieved from the computure screen some of the stimulus (targed word, meaningfull word, meningfull meaningless sentences, targed picture and figure choosing) and during dijital EEG, shating at the same time IV contrast given to the subjects and SPECT was aplied. The executive functions wich evaluated were confirmed at the same time with SPECT and with EEG analize relationship between this functions and frontal lobe. Lateralisation didn't seen in SPECT but with EEG analyse in the majority frontal lobe alpha and beta wave desencronisation are very important alternations for executive functions. 56