Laparoskopik kolesistektomi ve jinekolojik laparoskopi yapılan hastalarda solunum fonksiyon testlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the pulmonary function tests in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy and gynecologic laparoscopy
- Tez No: 115043
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
^OZET Bu çalışmada, laparoskopik kolesistektomi ve jinekolojik laparoskopinin solunum fonksiyon testlerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Laparoskopik kolesistektomi yapılan 20, jinekolojik laparoskopi uygulanan 19 kadın hasta bu çalışmaya alındı. Hastalara ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1. ve 7. gün solunum fonksiyon testleri yapıldı. Ameliyat öncesine kıyasla ameliyat sonrası 1. günde laparoskopik kolesistektomi hastalarının FVC, FEVı, FEF o/o25.75, FEF o/o50, PEF, MVV, VC, TLC, FRC ve DLCO değerlerinde azalma, RV ve RV/TLC değerlerinde artma; jinekolojik laparoskopi hastalarının FVC, FEVı, PEF, MVV, VC, TLC ve DLCO değerlerinde azalma, RV/TLC değerinde artma gözlendi. FVC, FEF %25-75, PEF, MVV, VC, TLC, FEV,, FEF./o50 ve DLCO/VA değerlerindeki değişimler açısından her iki grup arasında anlamlı fark tespit edildi. Ameliyat sonrası 1. güne kıyasla 7. günde laparoskopik kolesistektomi hastalarının FVC, FEV,, FEF %25-75, FEF o/o50, PEF, MVV, VC, TLC, FRC ve DLCO değerlerinde artma, RV ve RV/TLC değerlerinde azalma; jinekolojik laparoskopi hastalarının FVC, FEV,, FEF,05-75, FEF o/o50, PEF, MW, VC, TLC ve DLCO değerlerinde artma, RV/TLC değerinde azalma gözlendi. FVC ve VC değerlerindeki değişimler açısından her iki grup arasında anlamlı fark tespit edildi. Ameliyat öncesine kıyasla ameliyat sonrası 7. günde laparoskopik kolesistektomi hastalarının PEF değerinde azalma, jinekolojik laparoskopi hastalarının, FEF %2s-75 ve FEF %50 değerlerinde artma gözlendi. FEVı, VC, FEF %25-75, FEF o/o50 ve PEF değerlerindeki değişimler açısından her iki grup arasında anlamlı fark tespit edildi. Bu çalışmada, laparoskopik kolesistektominin jinekolojik laparoskopiye kıyasla solunum fonksiyon testlerinde daha fazla bozulmaya neden olduğu görülmektedir. Bu muhtemelen, laparoskopik kolesistektominin akciğerlere daha yakın bölgede yapılmasına bağlıdır. 40
Özet (Çeviri)
“7rSÜMMAR¥”Evaluation of The Pulmonary Function Tests in Patients Undergoing Laparoscopic Cholecystectomy and Gynecologic Laparoscopy The aim of this study is to examine effects of laparoscopic cholecystectomy and gynecologic laparoscopy on pulmonary function tests. Twenty female patients who were undergoing laparoscopic cholecystectomy and 19 female patients who were undergoing gynecologic laparoscopy were included in this study. Pulmonary function tests were performed for these patients preoperatively, in the first and in the seventh day after operation. For laparoscopic cholecystectomy patients in the first postoperative day, FVC, FEVi, FEF 25-75%, FEF 50%, PEF, MVV, VC, TLC, FRC and DLCO values decreased, RV and RV/TLC values increased, compared to preoperative values-. For gynecologic laparoscopy patients in the first postoperative day, FVC, FEVi, PEF, MVV, VC, TLC and DLCO values decreased, RV/TLC value increased, compared to preoperative values. Between these groups a significant difference was found for changes in FVC, FEF 25-75%, PEF, MVV, VC, TLC, FEVi, FEF 50% and DLCO/VA values. For laparoscopic cholecystectomy patients in the seventh postoperative day, FVC, FEVi, FEF 25-75%, FEF 50%, PEF, MVV, VC, TLC, FRC and DLCO values increased, RV and RV/TLC values decreased compared to values in the first postoperative day. For gynecologic laparoscopy patients in the seventh postoperative day, FVC, FEVi, FEF 25-75%, FEF 50%, PEF, MVV, VC, TLC and DLCO values increased, RV/TLC value decreased, compared to values in the first postoperative day. Between these groups a significant difference was found for changes in FVC and VC values. For laparoscopic cholecystectomy patients in the seventh postoperative day, PEF value decreased, compared to preoperative value. For gynecologic laparoscopy patients in the seventh postoperative day, FEF 25-75% and FEF 50% values increased, compared to preoperative values. Between these groups a significant difference was found for changes in FEVi, VC, FEF 25-75%, FEF 50% and PEF values. According to these findings, laparoscopic cholecystectomy causes more impairment in pulmonary function tests than gynecologic laparoscopy. This is probably because of the fact that the region of laparoscopic cholecystectomy is nearer to lungs than the region of gynecologic laparoscopy. 41