Görsel uyarılmış yanıtlarda laboratuar normlarının oluşumu
Settlement of laboratory standarts for visual evoked potentials
  1. Tez No: 115049
  2. Yazar: OĞUZHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. OKTAY SEYMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET GÖRSEL UYARILMIŞ YANITLARDA LABORATUAR NORMLARININ OLUŞUMU Beynin, çevresinde olup bitenlerin farkında olması yönünde en değerli ve en vazgeçilmez karmaşık duyu şüphesiz görme duyuşudur. Görme oluşumundaki bu karmaşık sistemle orantılı olarak, çok çeşitli hastalık gurupları ve çözülmesi gereken görme ile ilişkin problemler de tanısal alanda, bilimsel ilerlemeye eşit hızda gelişen yeni metotların klinik kullanıma sunulması ihtiyacını doğurmuştur. Teknolojideki baş döndürücü ilerlemeler her gün bu amaca hizmet edecek yeni bir cihazı araştırmacıların kullanımına sunmaktadır. Bu gelişmelere paralel olarak, yeni geliştirilen ve bilgisayarlı uyarılmış potansiyel kayıt ve analiz sistemleri bu amaçla denenmektedir. Biz bu çalışmada, görme yollarını ilgilendiren patolojilerde görsel uyarılmış potansiyel çalışmalarının rolünü ve bu amaçla kullanılan bilgisayarlı sistemlerin laboratuar ortamında kullanım şekillerini araştırmaya ve İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim dalında bu tanı metodunu kullanılabilir hale getirmeye çalıştık Elektroretinogram denen ve başlıca retinada bulunan fotoreseptör hücrelerinin fonksiyonlarını yansıtan yöntemle birlikte, görsel uyarılmış potansiyeller, klinik olarak bulgu vermemiş bile olsa birçok hastalık formunda tanı koydurmaktadır. Retrobulber nörit, papillit, iskemik optik nöropati, toksik ve metabolik optik nöropatiler, optik sinir basısı ve optik atrofı gibi klinik durumlarla Parkinson, Alzheimer ve kortikal körlük gibi hastalıklarda VEP ölçümleri tanıya yardımcıdır. Hasta yönünden hiçbir girişimsel ve rahatsızlık verici yönü olmamasına rağmen diğer son derece girişimsel ve uygulaması zor tetkiklerin çok daha geç dönemde ipucu verdiği birçok klinik durumu çok daha erken dönemde yakalamamıza imkan veren bu yöntemin yaygınlaşması ile kısa zaman içerisinde faydalı olduğu tüm hastalıklarda ilk tercih tanı metodu olarak kullanılmaya başlanması çok uygun olacaktır. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY SETTLEMENT OF LABORATORY STAND ARTS FOR VISUAL EVOKED POTENTIALS The most significant and precious complex sense for the brain to be aware of enviroment is certainly vision. Proportionally to this complexity, there are many groups of diseases and problems to be solved which require new methods in field of diagnosis developing with the same rate of improvements of science. Dazzling advances in technology offers everyday a new method for researchers. Parallel to all those improvements, recently developed computerised visual evoked potentials recording and analysing systems are being used for this purpose. In this study, we tried to explore the role of visual evoked potentials in pathologies regarding to visual pathways and usage of computerised systems controlling this system in laboratory enviroment for using of this method in Istanbul University Cerrahpaşa medical Fakulty department of Physiology. With a method called electro retinograms, which is basicly projecting the functions of photoreceptor cells in retina, visual evoked potentials can help to diagnose many subclinical disease forms. VEP recordings are helpful in diagnosis of retrobulber neuritis, papillitis, ischemic optic neuropathies, toxic and metabolical optic neuropathies, optic nerve compression, optical atrophy and diseases of parkinsonism, Alzheimer and Cortical blindness. Even it is not an invasive and disturbing method for the patient, this method can help us to seize many clinical conditions earlier which are normally diagnosed much more lately with other diffucult and invasive methods. With using this method more, it would be suitable to use it in all diseases which can be diagnosed by VEP as a first choice of diagnosis 30